Sequele

SEQUELE PIRANHA

Autor: Filip Jalowski
opublikowano

Żądne ludzkiego mięcha bestie powróciły z wodnych otchłani. Po latach niebytu na dużym ekranie są jeszcze bardziej żarłoczne i bezwzględne.

PIRANHA 3D

TYTUŁ POLSKI: Pirania
ROK PRODUKCJI: 2010
REŻYSERIA: Alexandre Aja

WYSTĄPILI:

Elizabeth Shue
Ving Rhames
Jerry O’Connell
Christopher Llloyd

 

Jezioro Wiktorii co roku staje się mekką dla rozpoczynających wakacje nastolatków. Na tle hektolitrów ciepłej wody, ton piasku oraz malowniczych wzniesień odbywa się nieustająca impreza, w trakcie której wszyscy myślą jedynie o seksie bez zobowiązań oraz alkoholu. Kiedy kolejne fale młodych ludzi ściągają nad kąpielisko pod powierzchnią wody ma miejsce trzęsienie ziemi, które doprowadza do pęknięcia znacznej powierzchni uprzedniego dna zbiornika. Przez szczeliny powstałe w skutek zapadnięcia się dna przedostają się krwiożercze piranie, które przez wieki pozostawały uwięzione w podziemnych strukturach jeziora. Ich celem szybko stają się imprezujące nastolatki. „Pirania 3D” w pewnym sensie rozwija pomysł zaprezentowany przez Joego Dante w roku 1978 w filmie „Pirania”. Alexandre Aja idzie jednak o krok dalej, czyniąc z typowo slasherowej krwawej jatki parodię gatunku. Film z zamiłowaniem wykorzystuje wszystkie chwyty charakterystyczne dla tego typu kina, wyolbrzymia je i czyni zabawnymi. Aja oddał pod osąd widza film inteligentny i śmieszny.

PIRANHA 3DD

TYTUŁ POLSKI: Pirania 3DD
ROK PRODUKCJI: 2012
REŻYSERIA: John Gulager

WYSTĄPILI:
Danielle Panabaker
Ving Rhames
David Hasselhoff
Christopher Lloyd

Kiedy media zapomniały już o koszmarze, jaki odbył się nad jeziorem Wiktorii bliżej nieznani farmerzy natykają się na dryfujące zwłoki krowy. Okazuje się, że martwe zwierzę stało się domem dla ławicy młodych piranii, które – zaraz po wykluciu – zaczynają rozmnażać się w szaleńczym tempie. Ryby są śmiertelnie niebezpieczne, ale na tyle nieduże, aby poprzez potężną pompę głębinową przedostać się do miejscowego parku wodnego. Wśród dziesiątek rozebranych ciał oraz rodzin z dziećmi (park prowadził podwójną politykę, która miała rację bytu dzięki ścianie przedzielającej jego obszar na dwie połowy) rozpoczyna się krwawa rzeź. John Gulager idzie w nieco innym kierunku niż Alexandre Aja, jego „Pirania 3DD” nawet przez moment nie usiłuje zwieść widza, że jest horrorem. Film to komedia, w której liczba niewybrednych żartów ustępuje jedynie liczbie nagich piersi pokazanych na ekranie. „Pirania 3DD” jest celowo zła i dzięki temu śmieszna. W przeciwieństwie do swojego poprzednika nie bawi swoją inteligencją, ale kompletną głupotą.

https://www.youtube.com/watch?v=4jKrt-LRSto

CIEKAWOSTKI:

  • Alexandre Aja chciał zaangażować do swojego filmu Joego Dante oraz Jamesa Camerona, czyli reżyserów „Piranii” (1978) oraz „Piranii II: Latający mordercy” (1981). Panowie mieli wcielić się w rolę kapitanów łodzi, którzy udzielają lekcji bezpieczeństwa młodzieży. Pomysł nie udał się ze względu na zbyt napięty grafik Camerona.
  • Jezioro przedstawione w filmie „Pirania 3D” to w rzeczywistości arizońskie Havasu, a nie jezioro Wiktorii.
  • Zwiastun filmu „Pirania 3D” został zdjęty z ekranów amerykańskich telewizorów ze względu na zbyt duże natężenie ujęć gore oraz montaż, który zdradzał zakończenie filmu.
  • Plakat filmu „Pirania 3D” stylizowany jest na klasyczny poster filmu „Szczęki” Stevena Spielberga. W filmie pojawia się również utwór „Show Me The Way To Go Home”, który pojawił się w „Szczękach” w trakcie jednego z ataków rekina.
  • Film „Pirania 3D” kręcono 42 dni, a każdego dnia zużywano około 75,000 galonów sztucznej krwi. Jeden galon amerykański to ok. 3,78 litra. Inne źródła podają te same objętości sztucznej krwi w kontekście „Piranii 3DD”, więc prawdziwość tego stwierdzenia jest dyskusyjna.
  • W filmie „Pirania 3DD” David Hasselhoff parodiuje siebie samego, wciela się bowiem w postać, która cierpi na kompleksy z powodu swojego słynnego ratowniczego alter ego.
  • Film „Pirania 3DD” kończy się sceną, w której jedna z ryb zaczyna latać. Tego typu zabieg jest bezpośrednim nawiązaniem do filmu „Pirania II: Latający mordercy” (1981) Jamesa Camerona.
  • Film „Pirania 3DD” nakręcono w technologii 3D, jego poprzednik nakręcony był klasyczną metodą, a efekt 3D był w nim osiągnięty jedynie dzięki konwersji.
  • Swoje role w sequelu powtórzyli Ving Rhames i Christopher Lloyd. 

CZY BĘDZIE KOLEJNA CZĘŚĆ?

Wszystko wskazuje na to, że opowieść o krwiożerczych piraniach atakujących amerykańskie „kurorty wypoczynkowe” może być kontynuowana. Ostatnia scena „Piranii 3DD” daje w końcu do zrozumienia, że to dopiero początek ewolucji rybich morderców.

Ostatnio dodane