Sequele

SEQUELE – Mortal kombat

Autor: Dawid Karpiński
opublikowano

ROK PRODUKCJI: 1995
DYSTRYBUCJA W POLSCE: IMP
REŻYSERIA: Paul AndersonWYSTĄPILI:
Robin Shou
Christopher Lambert
Cary-Hiroyuki Tagawa
Linden Ashby
Talisa Soto

Aby pokonać potężnego czarnoksiężnika, bóg piorunów Rayden zbiera grupę najsilniejszych ziemskich śmiertelników, aktora Johnny’ga Cage’a, należącą do sił specjalnych Sonyę Blade oraz mistrza wschodnich sztuk walk Liu Kanga. Kiedy docierają na wyspę, na której ma odbyć się turniej, okazuje się, że zwycięstwo nie przyjdzie łatwo, bowiem jednym z przeciwników jest pół człowiek, pół smok – potężny książę Goro. Adaptacja gry komputerowej okazała się świetnym filmem akcji z dopracowanymi efektami specjalnymi. Orientalny, mistyczny klimat gry został świetnie odwzorowany, do dziś jest to gratka dla miłośników filmów walki, no i oczywiście fanów pierwowzoru.

TYTUŁ POLSKI: Mortal Kombat 2: Unicestwienie
ROK PRODUKCJI: 1997
DYSTRYBUCJA W POLSCE: IMP
REŻYSERIA: John R. LeonettiWYSTĄPILI:
Robin Shou
James Remar
Brian Thompson
Talisa Soto

Akcja zaczyna się dokładnie w momencie, w którym skończyła się część pierwsza. Imperator Shao Kahn łamie odwieczne zasady i rozpoczyna inwazję na ziemię. Znów rozpoczyna się walka o najwyższą stawkę, czyli o losy świata, lecz tym razem sługusów imperatora nie ograniczają zasady turnieju. Kontynuacja to marne popłuczyny po pierwszej części, o ile debilne dialogi można przeboleć, to marnego scenariusza i niesamowicie kiepskich efektów specjalnych już nie. Sequel jest w każdym aspekcie gorszy od poprzednika, nawet natłok postaci rodem z gry nie uratował filmu, pierwsza część miała idealne zakończenie i nie potrzebowała następcy.

CIEKAWOSTKI:

 • W tworzeniu scenariusza pierwszej części czynny udział brali dwaj ojcowie serii: Ed Boon i John Tobias.
 • Gry z serii przewinęły się przez wszystkie możliwe platformy do grania – od automatów, komputery osobiste aż po konsole. Oto tytuły: MK, MKII, MK3, Ultimate MK3, MK Trilogy, MK Mythologies: Sub-Zero, MK4, MK Gold, MK Special Forces, MK V: Deadly Alliance, MK Tournament Edition. W trakcie tworzenia jest już kolejna część.
 • Postać imperatora Shao Kahna została inaczej pokazana w każdym z filmów. W pierwszej części była to demoniczna istota, w drugiej zagrał go normalny aktor.
 • W obu częściach grał tylko Robin Shou (Liu Kang) i Talisa Soto (Kitana). Najbardziej widoczna była zmiana Raydena, Christopher Lambert został zastąpiony Jamesem Remarem.
 • W drugiej części J.J. Perry wcielił się w aż trzy postacie: Scorpiona, Cyraxa i Noob Saibota.
 • Paul Anderson jako pierwszy umieścił w filmie odgłosy pochodzące bezpośrednio z gry, swoistym novum była także muzyka heavymetalowa podczas pojedynków.
 • W rolę Johnny’ego Cage’a w pierwszej części miał się wcielić Jean-Claude Van Damme, ponoć sami twórcy gry zabiegali o tego aktora, jednak nic z tego nie wyszło.
 • Po sukcesie czwartej części gry były plany utworzenia telewizyjnego show: “Mortal Kombat: Krusaders”, z biegiem czasu projekt wyewoluował w…
 • Mortal Kombat: Conquest, serial telewizyjny (22 odcinki), którego akcja rozgrywa się 500 lat wcześniej, niż kinowe produkcje. Jednym z bohaterów jest Kung Lao, przodek Liu Kanga. W serialu występowała Kristanna Loken czyli Terminatrix. MK Conquest był kilkakrotnie wyświetlany w polskiej telewizji.
 • Noob Saibot to czytane od tyłu nazwiska głównych twórców gry.
 • W grze komputerowej linka Scorpiona nie była żywą istotą, lecz zwykłą liną z harpunem.
 • Na okładce polskiego wydania Unicestwienia jest błąd, ktoś przekręcił nazwisko głównego aktora i zamiast Robina Shou mamy Robin ShouMa – ale plama.
 • Powstała także seria animowana, Mortal Kombat: Defenders of the Realm.
 • Mortal Kombat to nie jedyna adaptacja gry komputerowej, której reżyserem był Anderson, zekranizował on także Resident Evil, a w planach ma przeniesienie na srebrny ekran gry “Driver”, która powstała na podstawie filmu Waltera Hilla z roku 1978 (w roli kierowcy Ryan O’Neil). Gra wykorzystuje pomysły wyjęte żywcem z filmu Hilla – rozbijanie samochodu na podziemnym parkingu, ciekawe ujęcia kamery podczas pościgów, oraz sam zamysł kierowcy do wynajęcia. W takim razie, jeżeli dojdzie do przeniesienia gry “Driver” na ekrany kin…, to powstanie jakiś paradoks 😉

CZY BĘDZIE KOLEJNA CZĘŚĆ?

Przed długi czas krążyły plotki o kolejnej części. Minęło już sporo czasu i rany po fatalnej dwójce zdążyły się zabliźnić, a od dawna wiadomo było, że główni aktorzy podpisali kontrakt na całą trylogię. Zdjęcia miały rozpocząć się już w 2003, ale tak się nie stało. Wiadomo, że w roli Raydena znów zobaczymy Lamberta, Linden Ashby zagra przywróconego do życia Cage’a, nie zabraknie oczywiście Kitany oraz Liu Kanga, osią fabuły ma być walka z Quanem Chi, wrednym magiem, który podstępem zdobył ogromną moc. Według jednej z plotek film będzie zatytułowany “Mortal Kombat: Domination”.

Tekst z archiwum film.org.pl.

 

Ostatnio dodane