Sequele

SEQUELE – Golfiarze

Autor: Tomasz Urbański
opublikowano

TYTUŁ POLSKI: Golfiarze
ROK PRODUKCJI: 1980
DYSTRYBUCJA W POLSCE: ITI
REŻYSERIA: Harold RamisWYSTĄPILI:
Chevy Chase
Rodney Dangerfield
Ted Knight
Bill Murray
Michael O’Keefe
Henry Wilcoxon

Danny Noonan chciałby zrobić pieniądze na naukę w college’u. Próbuje złapać etat pomocnika w ekskluzywnym klubie golfowym w Bushwood, który jest galerią ekscentryków, szaleńców i momentami sprawiającymi wrażenie niespełna rozumu milionerami. Wplątuje się w wiele zabawnych perypetii i kłopotów, które przeżyje dzięki własnemu sprytowi. Film Harolda Ramisa to klasyczna już komedia ze znakomitą obsadą i niewybrednym humorem, który mimo lat w ogóle się nie starzeje. Masa scen rodem z komedii slapstickowych, kilka znakomitych tekstów i zwariowana jazda bez trzymanki z tempem nie zwalniającym do samego końca, to znakomity masaż przepony dla miłośników „oldschoolowych” filmów.

TYTUŁ POLSKI: Golfiarze II
ROK PRODUKCJI: 1988
DYSTRYBUCJA W POLSCE: ITI
REŻYSERIA: Allan ArkushWYSTĄPILI:
Jackie Mason
Robert Stack
Dyan Cannon
Jonathan Silverman
Jessica Lundy
Chevy Chase
Randy Quaid

Kate Hartounian i jej ojciec Jack próbują dostać się do niezwykle elitarnego klubu golfowego za namową i anonsem ich bogatego przyjaciela. Kapituła jednak nie zgadza się na przyjęcie nowych członków stowarzyszenia. W ramach swoiście pojmowanej zemsty, Jack wykupuje udziały pola golfowego i postanawia zamienić je w centrum rozrywki dostępne dla wszystkich. Kontynuacja niestety nawet w połowie nie jest tak dobra jak oryginał. Całość, pozbawiona lekkości i bezpretensjonalności, jest ciężka do strawienia w całości. Żarty mocno odgrzewane, obsada już nie ta sama mocno zawodzi, a jedynie epizod Chevy Chase’a ratuje to mierne widowisko. Fabularnie film jedynie dzięki wyżej wymienionemu i świstakowi wiąże się z oryginałem. Szkoda czasu.

CIEKAWOSTKI:

  • Bill Murray, Chevy Chase i Dan Aykroyd to wielkie gwiazdy amerykańskiego programu „Saturday Night Live”, który jest wylęgarnią momentami znakomitych komików, robiących później spore kariery na dużym ekranie.
  • Jedynie Chevy Chase zagrał w obydwu częściach.
  • W „domku” świstaka w Caddyshack II można zobaczyć zwierzaka-przynętę z pierwszej części, którym kusił Bill Murray.
  • Współscenarzystą obu części jest Harold Ramis.
  • Rodney Dangerfield miał powtórzyć swą rolę z pierwszej części w sequelu, ale niestety nie dogadał się ze scenarzystami.
  • Randy Quaid i Chevy Chase to starzy znajomi, którzy pojawili się razem w serii filmów o rodzince Griswaldów pt. National Lampoon’s Vacation.
  • Głosu świstakowi użyczył Frank Welker.

CZY BĘDZIE KOLEJNA CZĘŚĆ?

O trzeciej części nie słychać kompletnie nic. Najwyraźniej nikt się nie kwapi do produkowania takiego filmu.

Tekst z archiwum film.org.pl.

 

 

Ostatnio dodane