Sequele

[REC]

Autor: Jakub Piwoński
opublikowano

Hiszpanie nie gorsi od Amerykanów czy Japończyków. Stworzyli własną, rozpoznawalną na całym świecie serię horrorów, cieszących się dużą popularnością.

[REC]

TYTUŁ POLSKI: [REC]
ROK PRODUKCJI: 2007
REŻYSERIA: Jaume Balagueró, Paco Plaza

WYSTĄPILI:

Manuela Velasco
Ferrán Terraza
David Vert
Vicente Gil

 

Ekipa telewizyjna towarzyszy strażakom w jednej z przeprowadzanych akcji. Zadaniem reporterów jest nakręcenie dokumentu o pracy lokalnej straży pożarnej, i przybliżenie widzom specyfiki zawodu strażaka. Nie wiedzą jednak, że z założenia rutynowa misja szybko wymknie się spod kontroli i przerodzi w dramat. Mieszkańcy kamienicy, w której przeprowadzane są działania ratunkowe, przejawiają bowiem symptomy czegoś na pozór szału, chorej agresji. Kierowanie się bezpieczeństwem lokalnej społeczności doprowadza do zamknięcia budynku, a ekipa nagrywająca reportaż zostaje w nim uwieziona. Film umiejętnie wykorzystuje stylistykę found footage, znaną choćby z "Blair Witch Project", nadając jej wyjątkowo dynamiczny, przepełniony adrenaliną charakter. "REC" poprzez wpuszczenie dużej dozy świeżości w oklepane schematy, ciekawe połączenie podgatunkowych stylistyk, okazał się dużym sukcesem komercyjnym i artystycznym, zapoczątkowując ogólnoświatową modę na hiszpańskie horrory.

[REC] 2

TYTUŁ POLSKI: [REC] 2
ROK PRODUKCJI: 2009
REŻYSERIA: Jaume Balagueró, Paco Plaza

WYSTĄPILI:
Manuela Velasco
Ferrán Terraza
David Vert
Carlos Olalla

 

Bezpośrednia kontynuacja wydarzeń znanych z części pierwszej. Akcja rozpoczyna się w momencie, gdy do budynku, w którym w "jedynce" uwięzieni zostali reporterzy, wkracza brygada antyterrorystyczna wraz z zapleczem medycznym. Oczywiście wyposażeni są w kamery do rejestrowania przebiegu wydarzeń, tym samym w filmie, stylistyce found footage staje się za dość. Kontynuacja „REC” może nie oddziałuje już tak mocno, a fabularnie skręca w dość niejasnym kierunku, to jednak dalej potrafi cieszyć (i straszyć) widza tym, czym zachwycało w pierwowzorze.


 

[REC] 3: GENESIS

TYTUŁ POLSKI: [REC] 3: Geneza
ROK PRODUKCJI: 2012
REŻYSERIA: Paco Plaza

WYSTĄPILI:
Leticia Dolera
Diego Martín
Ismael Martínez
Alex Monner 

 

Trzecia cześć hiszpańskiego horrowego cyklu z pozoru przypomina prequel, lecz jej akcja odbywa się równolegle do wydarzeń z części pierwszej. Tym razem przenosimy się na wesele młodej pary, Clary i Koldo, by tam prześledzić losy kolejnej grupy bohaterów, którzy zmierzyć się muszą z tajemniczym złem. Twórcy tym razem (po części) zrezygnowali ze stylistyki found footage, czyli kręcenia "z reki", na rzecz tradycyjnych metod filmowania. Zmianie ulęgła też tonacja filmu, gdyż często wyczuwalne są humorystyczne akcenty. Nie trudno jednak zauważyć, iż zaproponowane zmiany, wywracają klimat cyklu do góry nogami, czyniąc trzecią jego odsłonę ciężkostrawnym nieporozumieniem.

 

CIEKAWOSTKI:

  • Manuela Velasco, aktorka grająca główną rolę w „[REC]” i „[REC] 2”, prywatnie jest też prawdziwą prezenterką telewizyjną. Twórcy chcieli w ten sposób nadać filmowi realizmu.
  • „[REC]” kręcono w prawdziwych lokacjach, nie zbudowano do filmu żadnej scenografii.

  • Żaden inny film tak szybko nie doczekał się swego amerykańskiego odpowiednika. „Kwarantanna”, nakręcona zaledwie rok po pierwszej części serii „[REC]”, nie została już tak dobrze przyjęta przez krytyków i widzów. Jeszcze gorzej rzecz ma się z „Kwarantanną 2”, która nie ma już jednak nic wspólnego z hiszpańskim cyklem.

  • W „[REC] 2”  reżyserzy Paco Plaza i Jaume Balagueró dubbingowali niektóre zarażone osoby.

  • Pablo Rosso, operator z „[REC]”, w drugiej części wciela sie w członka zespołu SWAT.

  • Manuela Velasco w "[REC] 2" nosi na sobie dokładnie te same ubrania co w części pierwszej.

  • Tytuł roboczy „[REC]” to „Bombers”, czyli po prostu „strażacy” w języku katalońskim.

  • „[REC]”  był kręcony chronologicznie.
     

CZY BĘDZIE KOLEJNA CZĘŚĆ?

Tak. W przyszłym roku planowana jest premiera „[REC] Apocalipsis”, czyli czwartej części hiszpańskiego cyklu.  Wiadomo już, że w filmie tym kontynuowane będą wątki z „[REC] 2”.

 

 

 

 

Ostatnio dodane