search
REKLAMA
Sequele

SEQUELE – Cyborg

Tomasz Urbański

1 stycznia 2012

REKLAMA

ROK PRODUKCJI: 1989
DYSTRYBUCJA W POLSCE: Warner
REŻYSERIA: Albert PyunWYSTĄPILI:
Jean-Claude Van Damme
Deborah Ritcher
Vincent Klyn
Alex Daniels
Dayle Haddon
Ralf Moeller
Terrie Batson

W poapokaliptycznej przyszłości, w której ludzi dziesiątkują choroby oraz gdzie prawo praktycznie nie istnieje, grupa naukowców bliska jest odkrycia leku, mającego zapobiec rozprzestrzenianiu się niebezpiecznej plagi. Gibson wraz ze swą grupą próbuje przedostać się do Atlanty, aby dostarczyć pewne informacje. Film z początków kariery Van Damme’a jest całkiem niezłą kopaniną. Mistrz filmów klasy B, czyli reżyser Albert Pyun nakręcił jeden ze swych lepszych filmów. Ciekawie zaaranżowane walki, niezła scenografia zyskały sobie sporą ilość zwolenników. Do obejrzenia.

TYTUŁ POLSKI: Cyborg 2: Szklany Cień
ROK PRODUKCJI: 1993
DYSTRYBUCJA W POLSCE: Vision
REŻYSERIA: Michael SchroederWYSTĄPILI:
Elias Koteas
Angelina Jolie
Jack Palance
Billy Drago
Karen Shepard
Allen Garfield
Ric Young
Renee Griffin

W 2074 roku korporacja PinWheel wyprodukowała cyborga-kobietę nazwanego Cash Reese. Swym urokiem ma przeniknąć do fabryki konkurencji i się samozdetonować. Jednak w pewnym momencie Cash… zakochuje się w mężczyźnie Colsonie Ricksie, nauczycielu sztuk walki pracującego dla PinWheel. Obydwoje wraz z pomocą Mercy’ego uciekają. W ślad za nimi podąża Dany Bench, łowca cyborgów. Film jest nieznośnie nudny i beznadziejny. Prócz tytułu i ogólnie rzecz ujmując, tematyki filmu, nie ma nic wspólnego z filmem Alberta Pyuna. Dla zatwardziałych fanów kiepskiego kina sci-fi klasy B.

ROK PRODUKCJI: 1994
DYSTRYBUCJA W POLSCE: Vision
REŻYSERIA: Michael SchorederWYSTĄPILI:
Zach Galligan
Khrystyne Haje
Richard Lynch
Andrew Bryniarski
Malcolm McDowell
Michael Bailey Smith
Evan Lurie
Bill Quinn
Rebecca Ferratti

Cash Reese po wydarzeniach z poprzedniej części, żyje w bezpiecznej strefie. Lecz nie długo. Okazuje się, że biomechaniczne problemy “rozkładają” jej system. Wizyta u doktora w Silice okazuje się koszmarem. Staje się jasnym, że jest ona wyjątkowym cyborgiem. Cyborgiem będącym w ciąży. Z tą częścią jest jeszcze gorzej. Kompletna pomyłka. Reżyser ten sam, co w drugim odcinku, więc historię połączył, ale niestety nie pomogło to filmowi. Odradzam szczerze.

CIEKAWOSTKI:

  • Bohaterowie pierwszej części cyklu mają imiona, które są nazwami znanych i cenionych producentów instrumentów muzycznych: Gibson Rickenbacker, Fender, Marshall, Pearl.
  • Druga część Cyborga w Polsce na kasetach i w telewizji miała podtytuł Glass Shadow. Podtytułu nie ma w wersjach przeznaczonych na rynek anglojęzyczny.
  • Odwrotnie rzecz się ma z częścią trzecią. W Polsce Vision wypuścić miał ten film bez podtytułu, natomiast w USA i Wielkiej Brytanii film ma podtytuł The Recycler (taki jest też napisany na plakacie).
  • W drugiej części jedną z pierwszych swych ról zagrała… Angelina Jolie.
  • Poza tym znanymi nazwiskami są Jack Palance, Elias Koteas, Billy Drago, a w części trzeciej Malcolm McDowell i William Katt. Do tej pory nie wiem dlaczego w tych gniotach wystąpili.
  • Angelinę Jolie grającą Cash zastąpiła w “trójce” Khrystyne Haje.

CZY BĘDZIE KOLEJNA CZĘŚĆ?

Minęło już sporo lat od ostatniej części i mam taką cichą nadzieję, że producenci zapomnieli o tych pomyłkach i nie będą nas katować kolejnymi żałosnymi Cyborgami. W sieci cisza w tym temacie.

Tekst z archiwum film.org.pl.

 

Avatar

Tomasz Urbański

REKLAMA