search
REKLAMA
Zestawienie

RÓŻOWE LATA 70. mają 20 lat! Oto najlepsze odcinki kultowego serialu

Maja Budka

23 sierpnia 2018

REKLAMA

Różowe lata 70. mają 20 lat! Serial, który jak żaden inny obnażał blamaże dojrzewania i robił to zaskakująco zręcznie oraz zabawnie, obchodzi okrągłą rocznicę premiery. Okryty staroświeckim kiczem lat siedemdziesiątych sitcom podbijał serca widzów nie tylko wyrazistym humorem, ale i świetną obsadą oraz trafnym zarysowaniem tej jakże barwnej i szalonej epoki. Przygody Erica, Donny, Hyde’a, Kelso, Feza oraz Jackie, nierozważnych nastolatków z miasteczka w Wisconsin, palących w piwnicy trawkę i rozprawiających o seksie, dostarczyły widzom setki niezapomnianych odcinków. Nie zawsze jednak było tak kolorowo. Różowe lata 70., jak większość sitcomów, uparcie się przeciągają, wlokąc się do 8. sezonu, choć okres swojej świetności zakończyły na sezonie 4. Twórcom jednak długo nie wyczerpywały się pomysły, dzięki czemu udawało im się tworzyć mimo wszystko jeden z najbardziej pociesznych tasiemców w historii telewizji. 

Wybrałam zatem najciekawsze, najoryginalniejsze oraz najzabawniejsze odcinki serialu, co nie było łatwym zadaniem, wziąwszy pod uwagę, jak wiele udanych i dowcipnych epizodów jest w tej uroczej, acz przydługiej serii.

Hyde Moves In (sezon 1, odcinek 24)

Ostatni epizod pierwszego sezonu poświęcony został postaci Hyde’a – bohatera, który swoim ciętym językiem oraz błyskotliwymi obserwacjami zyskuje sobie największą sympatię widzów. Hyde Moves In jest jednak jednym z poważniejszych odcinków, mierzy się bowiem z ponurą historią siedemnastolatka, którego matka porzuciła dla kierowcy ciężarówki. Nic więc dziwnego, że serce słodkiej Kitty, mamy Erica, momentalnie mięknie, a jej mąż Red Forman, apodyktyczny i ironiczny ojciec, zmuszony jest odsłonić swoje szlachetne i dobroduszne oblicze. Zabawny, ale przede wszystkim ciepły odcinek wieńczący pierwszy sezon.

Class Picture (sezon 4, odcinek 20)

Dzień zdjęć do szkolnego albumu jest dla grupy nastolatków idealnym dniem na wspominki. Paczka wraca wspomnieniami do momentów, w których się poznali. Odcinek przepełniony jest wieloma komicznymi oraz rozczulającymi retrospekcjami, które nie tylko ukazują bohaterów z lat dzieciństwa oraz młodości (a także udowadniają, że Kitty mogła mieć jeszcze dziwniejszą fryzurę, niż ma normalnie), ale i tłumaczą więzi oraz relacje, jakie zachodzą między nimi do dziś. Intrygujący odcinek, który jeszcze bardziej scala ze sobą grupę serialowych przyjaciół oraz pogłębia ich portrety, jakkolwiek głębokie już by były.

Too Old to Trick or Treat, Too Young to Die (sezon 3, odcinek 4)

Zdecydowanie jeden z najoryginalniejszych i najśmieszniejszych, halloweenowy odcinek specjalny został zainspirowany słynnymi filmami mistrza suspensu – Alfreda Hitchcocka. Grupie bohaterów, przygotowującej się do kolejnego święta halloween, przyjdzie zmierzyć się z sytuacjami rodem z Psychozy, Ptaków czy Okna na podwórze. Przykuty do wózka Fez podczas obserwacji okolicy natrafi na ślady zbrodni, Kelso zostanie zaatakowany pod prysznicem, a Kitty schroni się w budce telefonicznej przez atakiem krwiożerczych wron. Wszystko to zostanie rozegrane w towarzystwie absurdalnego humoru oraz genialnych żartów sytuacyjnych.

Reefer Madness (sezon 3, odcinek 1)

W sitcomie jak bumerang wraca temat narkotyków. W Reefer Madness Red oficjalnie wypowiada wojnę marihuanie, wytaczając przeciw zajadłym młodocianym palaczom ciężkie działa. Jego przestrogi przybierają kształt inscenizowanej czarno-białej scenki edukacyjnej, która karykaturalnie nawiązuje do antynarkotykowych filmów propagandowych z lat trzydziestych. Choć paradoksalnie drwi ona ze stereotypów związanych z trawką, Red nie ustaje w swej krucjacie. Pierwszy odcinek trzeciego sezonu udowadnia, że najzabawniejszym chwytem serialu są jego częste stylizowane parodie.

Maja Budka

Maja Budka

Piszę o filmie i sztuce z kotem na klawiaturze. Lubię animacje i filmy podszyte delikatnym absurdem.

zobacz inne artykuły >>>

REKLAMA