search
REKLAMA
News

Lucas wahał się, czy w STAR WARS powinna się znaleźć ważna scena z Vaderem. “Co mogę zrobić?”

Lucas opowiedział o swoich wahaniach w starszym wywiadzie.

Łukasz Budnik

27 października 2023

REKLAMA

Saga Star Wars w dużej mierze opiera się na historii Dartha Vadera – najpierw jego zwrócenia się w stronę ciemnej strony Mocy, a później odkupienia. W Powrocie Jedi Vader ratuje Luke’a przed śmiercią z rąk Imperatora, a potem sam umiera, zdjąwszy wcześniej hełm. Okazuje się, że George Lucas rozważał, czy zdecydować się na taki krok.

W wywiadzie udzielonym lata temu, który teraz zyskał popularność w sieci, Lucas mówi:

Zastanawiałem się, czy po tym, jak Vader stał się tą wielką personą (czego się nie spodziewałem), wciąż powinienem zdjąć mu maskę i sprawić, że będzie tym małym, zabawnym ludkiem. Uznałem, że taka była oryginalna historia i tak powinno być. Jeśli widzowie sobie z tym nie poradzą, to co mogę zrobić? Wielu ludzi nie mogło się pogodzić z tym, że w środku jest człowiek. Ale ten film opowiada nie o potworach, lecz o ludzkich słabościach.

Ostatecznie zrealizowano scenę z nawróconym Anakinem i Lukiem; w starszego ze Skywalkerów wcielił się Sebastian Shaw (jego wygląd w tej scenie został zmodyfikowany przy okazji kolejnych edycji filmu), który oryginalnie pojawił się też w finałowej scenie jako duch Mocy. Później został zastąpiony Haydenem Christensenem.

Łukasz Budnik

Łukasz Budnik

Elblążanin. Docenia zarówno kino nieme, jak i współczesne blockbustery oparte na komiksach. Kocha trylogię "Before" Richarda Linklatera. Syci się nostalgią, lubi fotografować. Prywatnie mąż i ojciec, który z niemałą przyjemnością wprowadza swojego syna w świat popkultury.

zobacz inne artykuły autora >>>

REKLAMA