search
REKLAMA
Kiedyś/dziś

Jak wyglądają dziś gwiazdy THE BREAKFAST CLUB, kultowego filmu z lat 80.?

Łukasz Budnik

2 października 2020

REKLAMA

Na początku tego roku Klub winowajców (oryg. The Breakfast Club), napisany i wyreżyserowany przez Johna Hughesa, obchodził 35-lecie premiery. Historia opowiada o piątce nastolatków, którzy z powodu różnych przewinień muszą stawić się w sobotę w szkole i napisać wypracowanie na temat „Kim jestem?”. Każdy z nastolatków jest inny i wywodzi się z innej grupy społecznej, a Hughes wykorzystuje ten fakt, aby przyjrzeć się stereotypom i zagłębić w problemy młodych ludzi.

Trzon obsady stanowią aktorzy, którzy często pojawiali się wówczas w filmach traktujących o podobnej tematyce i byli nazywani „Brat Pack”. The Breakfast Club stanowi jeden z najjaśniejszych punktów w ich karierach, dziś bowiem ma status kultowy i jest traktowany jako jeden z najlepszych filmów podejmujących tematykę dojrzewania. Nie oznacza to, że od tamtej pory spoczęli na laurach. Sprawdzamy, jak potoczyły się ich kariery.

Judd Nelson jako John Bender

Nelson, który w Klubie winowajców wcielił się w Bendera, buntownika i awanturnika, w zeszłym roku obchodził swoje 60 urodziny. Rola w filmie Hughesa była jedną z tych, które przyniosły mu największą popularność, choć aktorsko aktywny jest do dziś. Po występie w The Breakfast Club pojawił się w Ogniach świętego Elma, gdzie spotkał się z towarzystwem z planu filmu Hughesa. W jego filmografii znajdziemy ponadto takie tytuły jak Billionaire Boys Club (serial i film), New Jack City, A teraz Susan oraz Nikita. Użyczał swojego głosu w filmach o Transformerach.

Molly Ringwald jako Claire Standish

Grana przez Ringwald Claire to zarozumiała, bogata dziewczyna z dobrego domu, która odbywa karę za ominięcie lekcji w celu pójścia na zakupy. Aktorka pracowała wcześniej z Hughesem przy okazji Szesnastu świeczek. Po występie w The Breakfast Club kontynuowała karierę i tylko w latach 80. pojawiła się w takich produkcjach jak Dziewczyna w różowej sukience, Król Lear Jean-Luca Godarda, Podrywacz artysta (u boku Roberta Downeya Juniora) oraz Na zawsze. Aktywna aktorsko jest do dziś; możemy ją oglądać np. w Riverdale i popularnym filmie Netflixa (oraz jego kontynuacji) – The Kissing Booth.

Emilio Estevez jako Andrew Clark

Esteves wcielił się w The Breakfast Club w popularnego czempiona zapasów. Aktor – prywatnie syn Martina Sheena i brat Charliego Sheena – po występie u Hughesa zajął się nie tylko aktorstwem, lecz także reżyserią (m.in. film Wisdom). Innymi słynnym filmami w których przyszło mu zagrać, były wspomniane Ognie świętego Elma, Outsiderzy i Potężne Kaczory. Ta ostatnia produkcja doczekała się dwóch sequeli, a Esteves powtórzy graną tam w rolę w zapowiedzianej kontynuacji w postaci serialu na Disney+.

Anthony Michael Hall jako Brian Johnson

Hall zagrał w filmie Hughesa Briana, wyśmiewanego przez rówieśników prymusa. Aktor jest kolejnym członkiem Brat Pack, jednak swoją karierę poprowadził tak, aby nie kojarzyć się wyłącznie z rolami geeków. W kolejnych latach dołączył do obsady Saturday Night Live, a na dużym ekranie pojawił się w takich produkcjach jak Edward Nożycoręki, Śmierć w słońcu, Szósty stopień oddalenia czy Piraci z Krzemowej Doliny, gdzie zagrał Billa Gatesa. W późniejszych latach oglądaliśmy go m.in. w Mrocznym Rycerzu oraz Foxcatcher, a na małym ekranie w Community oraz wspominanym już Riverdale. Aktor udziela się także muzycznie – śpiewa w zespole Hall of Mirrors.

Ally Sheedy jako Allison Reynolds

Allison na początku The Breakfast Club ma łatkę dziwaczki. Po występie w The Breakfast Club aktorka pojawiła się w takich produkcjach jak Zderzeni z życiem, Tylko samotni oraz Sztuka wysublimowanej fotografii – rola w tym ostatnim została doceniona kilkoma nagrodami. Sheedy zaliczyła też cameo w Kevinie samym w Nowym Jorku, wcielając się w bileterkę na lotnisku. Na małym ekranie oglądać mogliśmy ją m.in. w serialu Świry.

Paul Gleason jako Richard Vernon (zmarły)

Gleason wcielił się w Klubie winowajców w niesympatycznego nauczyciela który nadzoruje głównych bohaterów. Aktor zagrał w karierze łącznie w ponad 60 filmach. Po roli w filmie Hughesa oglądaliśmy go jeszcze m.in. w Szklanej pułapce i wielu serialach, w tym kultowych Przyjaciołach czy Policjantach z Miami. Zmarł w 2006 roku w wieku 67 lat – przyczyną śmierci był międzybłoniak.

Zdjęcia z tekstu pochodzą ze strony Amomedia.com.

Zapraszamy do przejrzenia innych odsłon cyklu Kiedyś/dziś.

Łukasz Budnik

Łukasz Budnik

Pochodzi z Elbląga. Uwielbia zarówno kino nieme, jak i współczesne blockbustery oparte na komiksach. Nie może się doczekać wspólnych seansów z dorastającym synem.

zobacz inne artykuły >>>

REKLAMA