search
REKLAMA
Kiedyś/dziś

Jak wyglądają dziś gwiazdy KILERA Juliusza Machulskiego?

Łukasz Budnik

5 września 2020

kiler kiedys dzis
REKLAMA

W zeszłym tygodniu w cyklu „Kiedyś/dziś” sprawdzaliśmy, co słychać u aktorów z filmu Chłopaki nie płaczą, tym razem bierzemy na warsztat kolejną słynną komedię polskiej produkcji – Kilera Juliusza Machulskiego, który trafił na ekrany kin w 1997 roku. Jak zmienili się aktorzy i jak potoczyły się ich kariery? Poniżej pokrótce omawiamy wybrane przykłady.

Cezary Pazura – Jerzy Kiler

Pazura wciąż jest aktywny zawodowo i regularnie pojawia się na dużych i małych ekranach (w tym roku z powodzeniem powrócił do roli Nowego w Psach 3), udziela się też w dubbingu – jego role w Epoce lodowcowej oraz Asteriksie i Obeliksie: Misji Kleopatra to jedne z najbardziej cenionych polskich występów głosowych. Aktor ma też za sobą debiut reżyserski, choć kiepsko przyjęty – mowa o Weekendzie. Pazura prowadzi też popularnego vloga na YouTubie, gdzie dzieli się ciekawostkami z produkcji swoich filmów.

Małgorzata Kożuchowska – Ewa Szańska

Wiele osób dziś utożsamia Małgorzatą Kożuchowską z rolą w M jak miłość, gdzie przez kilkanaście lat grała Hankę Mostowiak aż do jej śmierci (słynne kartony). Innym znanym serialem, w którym wystąpiła aktorka, jest zakończona już Rodzinka.pl, a wkrótce zobaczymy ją w biografii Edwarda Gierka, gdzie wciela się w jego żonę.

Jerzy Stuhr – komisarz Jerzy Ryba

Jeden z najwybitniejszych i najbardziej znanych polskich aktorów. Rolę z Kilera powtórzył oczywiście w kontynuacji, poza tym pojawiał się m.in. w wyreżyserowanej przez siebie Pogodzie na jutro, Show oraz Obywatelu. Zaliczył też uwielbianą rolę dubbingową w serii Shrek, gdzie użyczył swojemu głosu Osłowi.

Janusz Rewiński – Stefan „Siara” Siarzewski

Po występie w Kilerze Rewiński pojawił się jeszcze na przykład w Tygrysach Europy oraz dwóch kiepsko przyjętych filmach Jerzego Gruzy z udziałem uczestników programu Big Brother. Prowadził programy telewizyjne i pisał felietony dla magazynu W sieci.

Katarzyna Figura – Ryszarda „Gabrysia” Siarzewska

Figura oczywiście miała już za sobą szereg występów, gdy pojawiła się w Kilerze, a aktywna zawodowo jest do dziś. Jej role w Ajlawju, Żurku i Ubu królu spotkały się z uznaniem krytyków. Laureatka Złotych Lwów dla najlepszej aktorki w 1999 i 2003 roku, a także Orła w 2004.

Jan Englert – Ferdynand Lipski

Jeden z najsłynniejszych polskich aktorów do dziś pozostaje aktywny zawodowo – nie tylko gra (po występie w serialu widzieliśmy go jeszcze choćby w Kilerze, Katyniu, Ekstradycji czy Czasie honoru), ale też wykłada na warszawskiej Akademii Teatralnej oraz jest dyrektorem artystycznym Teatru Narodowego w Warszawie.

Marek Kondrat – dyrektor więzienia, podpułkownik Służby Więziennej Mieczysław Klonisz

Kondrat nie kontynuuje już kariery aktorskiej (ostatni raz pojawił się na ekranie dziesięć lat temu w Małej maturze), ale od czasu Kilera zdążył jeszcze zachwycić widzów wspaniałą rolą w Dniu świra Marka Koterskiego. Pojawił się też m.in. w filmach Pieniądze to nie wszystko oraz Wszyscy jesteśmy Chrystusami.

Sławomir Sulej – „Kudłaty”

Bardzo charakterystycznego aktora oglądaliśmy po Kilerze jeszcze m.in. w Poranku kojota („Co za przypadek!”), serialu Graczykowie, czyli Buła i spóła, Weekendzie Cezarego Pazury czy niesławnej Kac Wawie.

Krzysztof Kiersznowski – „Wąski” (zmarły)

Bardzo zapracowany aktor, który właściwie do śmierci regularnie pojawia się na ekranach kin i telewizorów. Zaliczył występy między innymi w serialach Samo życie, Twarzą w twarz, Barwy szczęścia i BlondynkaZmarł w 2021.

Jan Machulski – nadinspektor Policji Zenek (zmarły w 2008 roku)

Zmarły w 2008 roku aktor karierę kontynuował właściwie do samej śmierci. Wystąpił na ekranie jeszcze choćby w Superprodukcji, Vincim, Doręczycielu oraz Ostatniej akcji. Zmarł na zawał serca w wieku 80 lat, a pośmiertnie został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Łukasz Budnik

Łukasz Budnik

Pochodzi z Elbląga. Uwielbia zarówno kino nieme, jak i współczesne blockbustery oparte na komiksach. Nie może się doczekać wspólnych seansów z dorastającym synem.

zobacz inne artykuły autora >>>

REKLAMA