search
REKLAMA
Artykuł

DARMOWE i LEGALNE POLSKIE FILMY na YouTubie. Co obejrzeć?

Łukasz Budnik

25 stycznia 2019

REKLAMA

W sierpniu zeszłego roku mój redakcyjny kolega Karol Barzowski napisał przewodnik po tym, gdzie legalnie i za darmo można na naszym rynku obejrzeć interesujące filmy. Jedną z podanych przez niego propozycji był YouTube – narzędzie, do którego już od lat dostęp mamy absolutnie wszyscy i z którego z pewnością korzystamy regularnie, każdego dnia. W niniejszym tekście rozwinę ten właśnie aspekt, okazuje się bowiem, że za pośrednictwem YouTube’a łatwo nadrobić kilka pozycji z klasyki polskiego kina.

Skupienie się na polskim kinie wynika z prostego faktu, że (na razie, mam nadzieję) na rodzimej wersji serwisu nie są jeszcze dostępne legalne, darmowe filmy amerykańskie, które mogą już oglądać widzowie zza oceanu. Niestety, próba uruchomienia filmu z biblioteki oferowanej przez oficjalny filmowy kanał YouTube’a kończy się otrzymaniem zwrotnej informacji, że dana produkcja nie jest dostępna w naszym kraju. Oby wkrótce się to zmieniło – dla wielu byłaby to dobra okazja, aby nadrobić klasyki kina bez konieczności ponoszenia comiesięcznych opłat (jedynym utrudnieniem byłyby reklamy w trakcie produkcji).

Przejdźmy zatem do tego, co rzeczywiście możemy obejrzeć od ręki. Zdecydowanie największą gratką dla miłośników filmu jest kanał powstałego w 1967 roku Studia Filmowego TOR, które oferuje widzom szeroki wybór słynnych polskich klasyków – idealne miejsce, żeby nadrobić zaległości na tym polu. Co konkretnie?

Zaczniemy zbiorczo.

Filmy Krzysztofa Kieślowskiego

Kieślowski jest jednym z moich ulubionych polskich reżyserów, stąd też wymieniam go jako pierwszego. Na kanale Studia odnajdziemy aż dziewięć filmów tego twórcy (odnośnik prowadzi do playlisty), w tym kinowy debiut reżysera pt. Blizna, wspaniałą trylogię Trzy kolory, niezwykłe Podwójne życie Weroniki, Przypadek czy Amatora. Filmografię Kieślowskiego polecać można jako całość i z wyróżnieniem pojedynczych przykładów – jego dzieła to ujmujące, przepełnione niezwykłą atmosferą filmy, będące dowodem na wybitną wrażliwość reżysera. Powinni się z nimi zapoznać wszyscy, którzy cenią w filmach wspaniałą formę – przemyślane, ujmujące kadrowanie (operatorem u Kieślowskiego był nieraz Sławomir Idziak, nasz człowiek w Hollywood, swoją drogą obchodzący dzisiaj urodziny), wspaniałą grę kolorami oraz światłem i oczywiście poruszające aktorstwo. Każdy z filmów Kieślowskiego zabiera widza w świat nieco inny od tego, z którym stykamy się na co dzień, ostrzegam zatem, że powrót do rzeczywistości może okazać się nieraz nieco trudny. Niektóre z udostępnionych na kanale filmów Polaka poddane zostały cyfrowej rekonstrukcji.

https://youtu.be/XPytlDMURaE


Filmy Krzysztofa Zanussiego

Krzysztof Zanussi jest już prawie czterdzieści lat dyrektorem Studia Filmowego TOR, nie dziwi zatem, że na kanale można legalnie obejrzeć aż kilkanaście filmów tego reżysera realizowanych na przestrzeni lat. To idealne rozwiązanie dla osób pragnących zapoznać się z filmografią tego twórcy, znajdziemy tu bowiem filmy tworzone już na początku jego kariery, wliczając w to debiut, czyli Strukturę kryształu z 1969 roku. Inne tytuły dostępne na kanale to (odnośniki prowadzą bezpośrednio do filmu) Iluminacja, Spirala, Constans, Rok spokojnego słońca, Dotknięcie ręki, Cwał czy obsypane nagrodami Życie jako śmiertelna choroba przenoszona drogą płciową. Słowem – jest w czym wybierać. Tych, którzy wahają się nad tym, co obejrzeć jako pierwsze, odsyłam do lektury tekstu autorstwa Przemysława Mudlaff, który może wam ułatwić podjęcie decyzji.


Filmy Janusza Majewskiego

Na kanale znajdziemy również filmy Janusza Majewskiego (choć nieco mniej, bo cztery). Wszystkie udostępnione powstały w latach 70. i stanowią adaptacje dzieł literackich. W kolejności chronologicznej są to: Lokis. Rękopis profesora Wittembacha, Zazdrość i medycyna, Zaklęte rewiry oraz Lekcja martwego języka. W wymienionych filmach odnajdziemy śmietankę polskiego aktorstwa, w tym nazwiska takie jak Olgierd Łukaszewicz, Andrzej Łapicki, Roman Wilhelmi, Małgorzata Braunek, Juliusz Machulski (zanim jeszcze reżyserował, był studentem Majewskiego) czy wreszcie Marek Kondrat, z którym Majewski współpracował kilkakrotnie – później jeszcze choćby przy C.K. Dezerterzy.


Filmy Wojciecha Marczewskiego

Filmografia Marczewskiego jest stosunkowo niewielka, ale zdążyła mu przynieść kilka cennych nagród na Festiwalach Polskich Filmów Fabularnych i Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie. Na YouTubie odnajdziemy cztery filmy reżysera, w tym jego pełnometrażowy debiut – Zmory, opartą na powieści Emila Zegadłowicza pod tym samym tytułem historię młodych ludzi w systemie opresyjnym. Pozostałe tytuły to Dreszcze, które miesiąc po premierze zostały półkownikiem (filmem, którego rozpowszechnianie zostało wstrzymane przez cenzurę – więcej pisała o tym Karolina Dzieniszewska), Ucieczka z kina „Wolność”, laureat kilku nagród na FPFF w Gdyni w 1990 roku (w tym za najlepszy film, muzykę i dla aktora pierwszoplanowego – Janusza Gajosa), oraz ostatni film reżysera – Weiser z Markiem Kondratem i Krystyną Jandą.

Zapraszam na kolejną stronę, gdzie znajdziecie inne wybrane filmy z opisywanego kanału! 

Łukasz Budnik

Łukasz Budnik

Pochodzi z Elbląga. Uwielbia zarówno kino nieme, jak i współczesne blockbustery oparte na komiksach. Nie może się doczekać wspólnych seansów z dorastającym synem.

zobacz inne artykuły >>>

REKLAMA