search
REKLAMA
Artykuły o filmach, publicystyka filmowa

Belle Epoque – nowy serial kryminalny TVN

Berenika Kochan

23 listopada 2016

REKLAMA

Gwar wielkomiejskiej ulicy z początków XX wieku: miarowo stukają kopyta koni, dzieci rzucają kamykami na trotuarach, gawędzące gospodynie spieszą na targ, by załatwić sprawunki, a możni panowie w garniturach przechadzają się po starówce, paląc papierosy. Zza odrzwi kamienicy, spod czarnego cylindra, wyglądają bystre, zamyślone w poszukiwaniu rozwiązania zagadki oczy. To nie Sherlock Holmes, to nie Londyn. To Kraków, a w nim Jan Edigey-Korycki, który poprzysiągł, że rozwiąże tajemnicę śmierci matki.

00064n9tjr7npkte-c122-f4

W tej roli Paweł Małaszyński, główny bohater nowego TVN-owskiego serialu Belle Epoque. Kryminalne zagadki rozwiązuje przy współpracy z pierwszym laboratorium kryminalistycznym w Galicji: z dawnym przyjacielem Henrykiem Skarżyńskim (Eryk Lubos, który na koncie ma wiele mocnych ról filmowych (ostatnio w Wołyniu czy w Prostej historii o morderstwie i serialowych) i jego siostrą Weroniką (Anna Próchniak, pojawiła się m.in. w Niewinnych i w Mieście 44). Jak można wnioskować z fotosu, znaczącą rolę odegra również Eryk Kulm, który bardzo dobrze zaprezentował się w tegorocznym Bodo. W Belle Epoque wystąpią również: Magdalena Cielecka (w roli pięknej Konstancji), Olaf Lubaszenko, Edward Linde-Lubaszenko, Weronika Rosati, Vanessa Alexander.

837cb8508e2e4b444b65b8814733-1000

Za reżyserię odpowiedzialny jest Michał Gazda, który dla największej telewizyjnej stacji komercyjnej pracował już przy serialach (serialówkach) Druga Szansa, Usta Usta i Odwróceni, a z Pawłem Małaszyńskim w roli głównej przy sensacyjnym melodramacie Świadek koronny. Z drugiej strony reżyserował również wcale porządną Watahę. Scenariusz do Belle Epoque napisali Igor Brejdygant (ostatnio serial kryminalny Zbrodnia dla AXN), aktorzy Marek Bukowski i Maciej Dancewicz.

Kryminalny serial kostiumowy z (prawie) świeżą w tej stacji obsadą? Brzmi obiecująco, ale… Strach spodziewać się czegoś dobrego, coby się nie rozczarować. Wiadomo, jak to bywa z serialami stacji od wszystkiego, przynajmniej w polskich realiach.

Premiera Belle Epoque wiosną 2017.

korekta: Kornelia Farynowska

REKLAMA