Żużel – nowy film Doroty Kędzierzawskiej

Autor: Roman Sowa
opublikowano

Żużel w Polsce ma dużą grupę wiernych i oddanych fanów. Kto by przypuszczał, że jest wśród nich Dorota Kędzierzawska? Reżyserka Wron, Nic i Pora umierać właśnie realizuje zdjęcia do filmu o młodym żużlowcu zakochanym w motocyklach. Męski, ekstremalny sport i autorka specjalizująca się w intymnym obserwowaniu świata kobiet i dzieci. Jaki będzie efekt?

Dorota Kędzierzawska i Arthur Reinhart

Dorota Kędzierzawska i Arthur Reinhart

Zdjęcia, których autorem jest Arthur Reinhart, kręcono w sierpniu i wrześniu m.in. w Rzeszowie, Przemyślu i na stadionie Włókniarza w Częstochowie. Z obecności na planie najbardziej zadowoleni byli kibice lokalnych klubów speedwaya, którzy statystowali na trybunach. Trzeba przyznać, że zawodom żużlowym towarzyszy wyjątkowa atmosfera. Kibicom udzielają się nerwy i adrenalina sportowców, rywalizacja i trud wyścigu, a może przede wszystkim świadomość ogromnego ryzyka, które jest wpisane w każdy przejazd. To są uczucia, o których w Żużlu chce opowiedzieć Kędzierzawska.

Głównym bohaterem filmu jest Lowa, chłopak u progu sportowej kariery. Reżyserka mówi o nim tak: „Pogodny, miły dla ludzi, zwyczajny, ma frajdę z życia i tego, co robi. Sport jest dla niego nie tylko szaleńczą, młodzieńczą pasją i sposobem na życie, ale też ucieczką od stylu życia i myślenia jego bliskich”. Innymi słowy, młody indywidualista, który zazna smaku zwycięstwa i uwielbienia ze strony fanów, ale będzie musiał się także zmierzyć z porażkami na torze i krytyką. W roli Lowy zobaczymy Tomasza Ziętka, znanego z Kamieni na szaniec, gdzie wystąpił w roli Rudego. Dziewczynę bohatera zagra Jagoda Porębska. Młodym aktorom towarzyszyć będą m.in. Paweł Wilczak i – jeśli wszystko ułoży się pomyślnie – Danuta Szaflarska, która podobno uwielbia motocykle.

Tomasz Ziętek

Tomasz Ziętek

Polskiego filmu fabularnego o żużlu jeszcze nie było. Tym bardziej warto czekać na to, co zaproponuje Kędzierzawska. Jednego możemy być pewni, zdjęcia Reinharta będą znakomite.

korekta: Kornelia Farynowska

zuzel-galeria_133

zuzel-galeria_28

zuzel

Ostatnio dodane