search
REKLAMA
News

Zmarł ALLEN DAVIAU, pięciokrotnie nominowany do Oscara operator filmowy. Był autorem zdjęć do E.T.

Łukasz Budnik

17 kwietnia 2020

REKLAMA

“The Hollywood Reporter” poinformowało, że w wieku 77 lat zmarł Allen Daviau, operator filmowy pięciokrotnie nominowany do Oscara. Wieść o śmierci twórcy przekazali przedstawiciele Motion Picture & Television Country House and Hospital, gdzie Daviau mieszkał (twórca od 2012 roku przemieszczał się na wózku inwalidzkim). Przyczyną śmierci były komplikacje po zakażeniu koronawirusem. 

Daviau urodził się 14 czerwca 1942 roku. W drugiej połowie lat sześćdziesiątych poznał Stevena Spielberga, z którym wspólnie zrealizował dwa krótkometrażowe filmy. Współpraca twórców trwała przy produkcjach pełnometrażowych. Daviau był autorem zdjęć do E.T., Koloru purpuryImperium słońca (te przyniosły mu nominację do Oscara) Indiany Jonesa i Świątyni Zagłady i jednego segmentu z filmowej Strefy mroku. Do statuetki nominowany był także za pracę przy filmach Avalon oraz Bugsy, wyreżyserowanych przez Barry’ego Levinsona. Daviau pracował także przy reklamach, dokumentach i filmach instruktażowych.

Steven Spielberg napisał, że Daviau był wspaniałym artystą, pełnym ciepła i człowieczeństwa.

Żegnamy.

Łukasz Budnik

Łukasz Budnik

Elblążanin. Docenia zarówno kino nieme, jak i współczesne blockbustery oparte na komiksach. Kocha trylogię "Before" Richarda Linklatera. Syci się nostalgią, lubi fotografować. Prywatnie mąż i ojciec, który z niemałą przyjemnością wprowadza swojego syna w świat popkultury.

zobacz inne artykuły autora >>>

REKLAMA