search
REKLAMA
News

ŻEGNAJ, CHEWIE. Zmarł Peter Mayhew

Łukasz Budnik

3 maja 2019

peter mayhew 2
REKLAMA

30 kwietnia odszedł Peter Mayhew, oryginalny odtwórca roli Chewbacki w Gwiezdnych wojnach. Miał 74 lata. Tę smutną informację przekazała rodzina aktora.

Jego udział w czwartym epizodzie słynnej sagi (a pierwszym, jeśli spojrzymy na kolejność tworzenia) był rezultatem poszukiwań George’a Lucasa. Twórca potrzebował do tej roli kogoś szczególnie wysokiego. Pierwszym wyborem był David Prowse, który ostatecznie zagrał Dartha Vadera. Rolę Chewbacki otrzymał mierzący 2,21 metra Mayhew, ówcześnie pracujący jako sanitariusz w londyńskim szpitalu. Nie był to jego pierwszy występ przed kamerą – w tym samym roku (1977) wcielił się w Minotaura w filmie Sindbad i oko tygrysa. 

Mayhew zagrał Chewbaccę w oryginalnej trylogii, jak również w niesławnym Holiday Special Zemście Sithów. Pojawiał się jako słynny bohater także przy okazji wizyt w szpitalach, gdzie odwiedzał chore dzieci. Do roli Chewbacki powrócił w Przebudzeniu Mocy i, ze względu na kłopoty zdrowotne, był to jego ostatni występ w Gwiezdnych wojnach. W Ostatnim Jedi i filmie o młodym Hanie Solo bohatera grał już Joonas Suotamo, Mayhew służył zaś jedynie jako konsultant.

Mayhew był autorem dwóch książek dla dzieci, w których tłumaczył między innymi, że odmienność to nie wada, lecz zaleta. Mieszkał z żoną w Teksasie.

Poniżej kilka zdjęć zza kulis Gwiezdnych wojen.

Żegnamy!

Łukasz Budnik

Łukasz Budnik

Pochodzi z Elbląga. Uwielbia zarówno kino nieme, jak i współczesne blockbustery oparte na komiksach. Nie może się doczekać wspólnych seansów z dorastającym synem.

zobacz inne artykuły autora >>>

REKLAMA