search
REKLAMA
News

Współautor biografii OPPENHEIMERA widział już film Nolana. Skomentował go po seansie

“Oppenheimer” trafi do kin w lipcu.

Łukasz Budnik

19 czerwca 2023

REKLAMA

Na lipiec zaplanowana jest premiera nowego filmu Christophera Nolana – Oppenheimer. Fabuła filmu skupi się na postaci amerykańskiego fizyka i konstrukcji bomby atomowej, opowiadając o “człowieku, który musiał zaryzykować zniszczenie świata, aby go ocalić”. Do sieci trafiła wypowiedź Kaia Birda, który jest współautorem biografii Oppenheimera i widział już film. 

Bird, który współtworzył książkę Oppenheimer. Triumf i tragedia ojca bomby atomowej (na bazie której stworzono scenariusz), stwierdził:

W tym momencie jestem oszołomiony i dochodzę do siebie emocjonalnie. To będzie niezwykłe artystyczne osiągnięcie i mam nadzieję, że będzie impulsem do tego, żeby w kraju i na świecie zaczęto rozmawiać o tym, na czym zależało Oppenheimerowi – jak żyć w erze atomu, z bombą i co to znaczy być patriotą, jak również, jaką rolę mają naukowcy w społeczeństwie pełnym technologii.

W zeszłym roku do sieci trafiły wypowiedzi Nolana, który zdradził, że na planie odtworzono wybuch bomby atomowej bez użycia CGI:

Odtworzenie Trinity (pierwszego naziemnego testu broni atomowej – przyp.) bez użycia efektów komputerowych było ogromnym wyzwaniem. Andrew Jackson, czuwający nad efektami, sprawdzał, w jaki sposób możemy praktycznie stworzyć wiele elementów, od fizyki kwantowej do samego testu i odtworzenia Los Alamos w Nowym Meksyku. Panowały trudne warunki – przed nami stawało wiele wyzwań.

Nolan nakręcił swoje widowisko kamerami IMAX i na taśmie 65 mm. Przy filmie pracowali operator Hoyte Van Hoytema, montażystka Jennifer Lame oraz kompozytor Ludwig Göransson. Główną rolę gra Cillian Murphy, a towarzyszy mu imponująca obsada. W filmie występują jeszcze między innymi Emily Blunt, Robert Downey Jr., Matt Damon, Florence Pugh i Jack Quaid.

Oppenheimer zadebiutuje 21 lipca 2023 roku.

Łukasz Budnik

Łukasz Budnik

Elblążanin. Docenia zarówno kino nieme, jak i współczesne blockbustery oparte na komiksach. Kocha trylogię "Before" Richarda Linklatera. Syci się nostalgią, lubi fotografować. Prywatnie mąż i ojciec, który z niemałą przyjemnością wprowadza swojego syna w świat popkultury.

zobacz inne artykuły autora >>>

REKLAMA