search
REKLAMA
News

Według doniesień DISNEY stworzył działający miecz świetlny

Maria Grzybowska

9 kwietnia 2021

REKLAMA

Miecz świetlny jest jednym z najbardziej ikonicznych artefaktów ze świata filmu.  Fikcyjna broń z uniwersum Gwiezdnych wojen, którą posługiwali się rycerze Jedi oraz Mroczni Jedi i Sithowie, stała się obiektem marzeń fanów na całym świecie. Teraz wygląda na to, że Disney może się pochwalić mieczem świetlnym, który działa. 

Pomysł George’a Lucasa był prosty i genialny zarazem. Metalowe ostrza zostały zastąpione laserową energią, która jest w stanie przeciąć znakomitą większość znanych w galaktyce materii. Zbudowanie własnego miecza świetlnego jest jednym z kluczowych etapów szkolenia Jedi. Zanim to nastąpi, młodzi uczniowie korzystają z mieczy treningowych, a z upływem czasu mistrz zdradza tajniki budowy „prawdziwego” miecza. Wysiłki nad urzeczywistnieniem tej fantazyjnej broni – nie jej zabójczego potencjału, ale funkcjonalności replik godnych krainy marzeń – trwały od lat i wygląda na to, że Disney nareszcie może się pochwalić mieczem świetlnym, który działa.

Disney
“Gwiezdne Wojny: Imperium kontratakuje”. Pojedynek między Lukiem i Darthem Vaderem.

Jak donosi portal Collider, na specjalnej konferencji prasowej “A Special Look Inside Disney Parks” został ponoć zaprezentowany miecz świetlny, który stanowi działającą replikę tego, co mogliśmy dotąd podziwiać tylko na ekranie (z wyjątkiem tego gościa). John D’Amaro, prezes Disney Parks, Experiences and Products miał wyciągnąć miecz świetlny z małego pudełka i stwierdzić “jest prawdziwy”. Jest przypuszczenie, że Disney produkuje chowane miecze świetlne dla nowego hotelu Star Wars. Aktualnie fani serii mogą budować własne miecze świetlne w parkach Disneya, ten jednak ma wyróżniać nowy wysuwany element, który miałby lepiej oddawać wrażenie obcowania z prawdziwą bronią Jedi. Kilka lat temu Disney zgłosił patent na coś, co wyglądało jak projekt działającego miecza świetlnego i chociaż nie jest jasne, czy miecz zaprezentowany na konferencji jest tym z projektu, z pewnością na to wygląda. Zgodnie z patentem został on zaprojektowany w celu uzyskania efektu „energetycznego” miecza.

Urządzenie do efektów specjalnych zapewniające efekt energetycznego miecza. Składa się z dwóch długich półcylindrów z tworzywa sztucznego i dwóch elementów korpusu ostrza zwijanych prostopadle do ich długości, co tworzy zwarte cylindry z materiału o małej objętości, które można umieścić na parze szpul w rękojeści. Aby wysunąć ostrze, silnik umieszczony w rękojeści rozwija elementy korpusu ostrza ze szpul. Każdy element korpusu ostrza przechodzi przez prowadnicę tworzącą ostrze. (…) Aby schować ostrze, proces jest odwrotny. Światło ostrza uzyskuje się za pomocą elastycznego paska źródeł światła. Pasek źródła światła jest przymocowany do nasadki końcowej ostrza i umieszczony pośrodku dwóch członów korpusu tak, że jest podciągany wraz z elementami korpusu ostrza podczas ich wysuwania.

Z dalszej treści projektu wynika, że prace nad odwzorowaniem charakterystycznych dźwięków jeszcze trwają. Kultowy dźwięk uruchomiania miecza świetlnego i odgłosy towarzyszące pojedynkom są chyba jednymi z najczęściej naśladowanych przez fanów na całym świecie, więc pozostaje trzymać kciuki, żeby wersja ostateczna była wyposażona też w efekty dźwiękowe. Bez nich trudno by było uznać replikę za kompletną.

Poniżej możecie podejrzeć jak powstawała oprawa dźwiękowa broni Jedi.

 

Avatar

Maria Grzybowska

REKLAMA