search
REKLAMA
News

Twórca THE FALCON AND THE WINTER SOLDIER zapowiada, że serial poruszy kwestie rasowe

Łukasz Budnik

17 lutego 2021

REKLAMA

Już w marcu zadebiutuje The Falcon and the Winter Soldier, serial opowiadający dalsze losy Sama Wilsona, tytułowego Falcona (Anthony Mackie) oraz Bucky’ego (Sebastian Stan). W serialu zobaczymy, co Falcon zamierza zrobić z dziedzictwem Kapitana Ameryki, po tym, jak w końcówce Avengers: Końca gry otrzymał jego tarczę.

Z zapowiedzi serialu wynika, że Wilsonowi zastąpienie Kapitana Ameryki nie przyjdzie z łatwością. Rząd sam wyznaczy następcę Steve’a Rogersa, Johna Walkera, a Falcon będzie musiał ponadto zmierzyć się z powracającym złoczyńcą Zemo, znanym już z Kapitana Ameryki: Wojny bohaterów. W nowym wywiadzie z TVLine Malcolm Spellman, showrunner serialu, opowiedział o swoim projekcie w kontekście tego, że Sam Wilson ma szansę stać się czarnoskórym Kapitanem Ameryką. Według Spellmana, produkcja może mieć podobny wpływ na czarnoskórą młodzież, co Czarna Pantera. Twórca uważa, że czarnoskóre ikoniczne postaci są potrzebne także białym widzom, aby uświadomili sobie, że ludzie innej rasy też mogą być wielcy i heroiczni. 

Spellman dał do zrozumienia, że w serialu chciał skupić się na kwestiach rasowych i problemach towarzyszących Samowi, który zmaga się z przejęciem dziedzictwa Kapitana Ameryki. Ponadto, według doniesień, jedną z postaci które pojawią się na ekranie będzie Isaiah Bradley, pierwszy czarnoskóry Kapitan Ameryka z komiksów.

Sam Anthony Mackie w zeszłym roku stwierdził, że uwiera go, że robił siedem filmów Marvela gdzie każdy producent, kaskader, reżyser, kostiumolog i wszystkie inne osoby były białe. Później dodawał:

Nie uważam, że to problem rasizmu, a raczej nieświadomości. Myślę, że Marvel uważa, że postępuje słusznie, ale to za mało w każdej formie. Należy przejść od słów do czynów. Nie da się oczekiwać, że zatrudni się czarnego aktora i uniknie poruszenia takich wątków – ja mam to w swoim DNA. Udział w uniwersum Marvela to dla mnie wielka szansa, a moją robotą jest upewnienie się, że będzie ono możliwie najlepsze.

The Falcon and the Winter Soldier zadebiutuje na Disney+ 19 marca.

Łukasz Budnik

Łukasz Budnik

Pochodzi z Elbląga. Uwielbia zarówno kino nieme, jak i współczesne blockbustery oparte na komiksach. Nie może się doczekać wspólnych seansów z dorastającym synem.

zobacz inne artykuły >>>

REKLAMA