search
REKLAMA
News

Twórca “Teorii wielkiego podrywu”: stereotypowe ukazanie Penny w pierwszych sezonach było błędem

“Teoria wielkiego podrywu” zadebiutowała w 2007 roku.

Łukasz Budnik

4 listopada 2022

penny
REKLAMA

Teoria wielkiego podrywu to niewątpliwie jeden z najpopularniejszych sitcomów XXI wieku. Produkcja doczekała się dwunastu sezonów oraz spin-offu pt. Young Sheldon i zyskała wielkie grono fanów. W jednej z głównych ról w serialu oglądaliśmy Kaley Cuoco, która wcielała się w Penny, kelnerkę zaprzyjaźnioną z grupą głównych bohaterów – jej relacja z Leonardem Hofstadterem jest jednym z najbardziej cenionych wątków w serialu. 

Nim Penny rozwinęła się jako postać, była przez twórców przedstawiana stereotypowo – sama Cuoco wspominała, że jej bohaterkę niepotrzebnie seksualizowano. W książce The Big Bang Theory: The Definitive, Inside Story of the Epic Hit Serieswspółtwórca serialu Chuck Lorre także przyznaje, że był to błąd.

Jedną z najmniej rozwiniętych postaci była na początku Penny. Od razu było jasne, że nie rozwinęliśmy tej postaci poza stereotyp dziewczyny z sąsiedztwa, a Kaley zdecydowanie była w stanie robić więcej. Musieliśmy sprawić, że to będzie pełniejsza bohaterka. Nie tylko na odcinek, ale zawsze. Z czasem Penny zaczęła dobrze rozumieć ludzi, związki i dynamikę tego, co dzieje się wokół niej.

Penny Hofstadter

Pomimo zmian, także końcówka serialu okazała się kontrowersyjna w kontekście Penny – ze względu na fakt, że bohaterka zaszła w ciążę, choć zapowiadała, że nie chce mieć dzieci. W tej samej książce Cuoco mówi o tym, że liczyła na to, że Penny rzeczywiście nie będzie spodziewać się dziecka, aby jej decyzja mocniej wybrzmiała. 

Łukasz Budnik

Łukasz Budnik

Pochodzi z Elbląga. Uwielbia zarówno kino nieme, jak i współczesne blockbustery oparte na komiksach. Nie może się doczekać wspólnych seansów z dorastającym synem.

zobacz inne artykuły autora >>>

REKLAMA