search
REKLAMA
News

Twórca BREAKING BAD zabrał głos w sprawie AI. “Maszyna do plagiatowania”

Vince Gilligan zajął stanowisko w sprawie rozwoju sztucznej inteligencji.

Łukasz Budnik

7 października 2023

REKLAMA

Wczoraj pisaliśmy o wypowiedziach Vince’a Gilligana, który na łamach “Variety” opowiedział o tym, że nie chciałby zobaczyć spin-offu Breaking Bad poświęconego synowi Waltera White’a. W tym samym wywiadzie Gilligan zabrał głos w sprawie często powracającej ostatnio kwestii AI.

Zapytany o to, czy AI jest dużym zagrożeniem dla scenarzystów i aktorów, Gilligan odparł:

Gdy usłyszałem o ChatGPT, przeraziłem się. Pomyślałem, że to koniec – nie to, że mamy zginąć jak w “Terminatorze”, ale kto chce żyć w świecie, gdzie kreatywność poszła w ręce maszyn? Tyle z mojej pracy. Po kilku miesiącach doszedłem jednak do wniosku, że to wielka maszyna do plagiatowania, przynajmniej w tej formie. ChatGPT wie, że pisze, w tym samym stopniu, co toster jest świadomy, że robi tosty. Nie ma tu inteligencji, to tylko marketing. Być może kiedyś zyska świadomość, ale dziś to po prostu plagiatująca maszyna. (…) Pewnie będzie mieć swój użytek w pisaniu krótkich treści, ale nie sądzę, że zabierze prace scenarzystom.

Vince Gilligan przygotowuje zupełnie nowy serial! Ma to być projekt w stylu „The Twilight Zone”. Co o nim wiemy?

Gilligan dodał, że pozostaje obawa o wykorzystywanie wizerunków (jak ostatnio w przypadku Toma Hanksa), szczególnie, że w przyszłości technologia zostanie jeszcze udoskonalona. Twórca zaznaczył, że według niego aktorzy nie pojawiać się na ekranie po ich śmierci. Gilligan nie uważa, że technologia i jej rozwój czynią świat lepszym i zaznacza, że nie patrzy w przyszłość z optymizmem. 

Łukasz Budnik

Łukasz Budnik

Elblążanin. Docenia zarówno kino nieme, jak i współczesne blockbustery oparte na komiksach. Kocha trylogię "Before" Richarda Linklatera. Syci się nostalgią, lubi fotografować. Prywatnie mąż i ojciec, który z niemałą przyjemnością wprowadza swojego syna w świat popkultury.

zobacz inne artykuły autora >>>

REKLAMA