search
REKLAMA
News

Studenci łódzkiej filmówki odmawiają spotkania z ROMANEM POLAŃSKIM. Apelują do władz szkoły [AKTUALIZACJA]

Łukasz Budnik

27 listopada 2019

REKLAMA

W dniach 29-30 listopada gościem 24. Forum Kina Europejskiego Cinergia w Łodzi będzie Roman Polański. Przy okazji wizyty w Polsce reżyser ma spotkać się ze studentami Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera – część z nich nie chce jednak, by wydarzenie się odbyło. 

Swoją decyzję argumentują tym, że filmówka, jak każda inna placówka edukacyjna, powinna być miejscem, w którym potępia się przemoc seksualną. Przypomnijmy, że Polański kilkakrotnie oskarżany był o takie czyny – ostatnio przez francuską aktorkę i modelkę, Valentine Monnier.

W treści petycji napisano:

Pan Roman Polański jest oskarżany o przynajmniej pięć tego rodzaju zachowań. Najmłodsza z domniemanych ofiar miała dziesięć lat. Nie do nas należy osądzanie, czy te oskarżenia są prawdziwe, czy nie.  Jednocześnie uważamy, że powaga tych oskarżen oraz ich ilość sprawiają, że spotkanie z panem Polańskim na terenie Szkoły byłoby lekceważące wobec wszystkich osób, które doświadczyły przemocowych zachowań seksualnych. Takie osoby są również wśród nas, są częścią społeczności naszej Szkoły.

Twórca apelu zauważa, że w statusie szkoły widnieje, iż kieruje się ona uniwersalnymi zasadami etycznymi, a te powinny być przestrzegane bez wyjątków.

Na tę chwilę (16:15) 75 osób złożyło swój podpis pod petycją. Możecie ją zobaczyć tutaj.

AKTUALIZACJA: Oświadczenie w sprawie wydał na Facebooku rektor uczelni, Mariusz Grzegorzek. Możecie przeczytać je poniżej:

https://www.facebook.com/filmschool.lodz/posts/3000932503250066

Łukasz Budnik

Łukasz Budnik

Pochodzi z Elbląga. Uwielbia zarówno kino nieme, jak i współczesne blockbustery oparte na komiksach. Nie może się doczekać wspólnych seansów z dorastającym synem.

zobacz inne artykuły >>>

REKLAMA