search
REKLAMA
News

Stacja NBC nie pokaże rozdania ZŁOTYCH GLOBÓW 2022. TOM CRUISE zwraca swoje statuetki

Złote Globy 2022 nie będą transmitowane przez stację NBC.

Łukasz Budnik

10 maja 2021

REKLAMA

Pod koniec lutego na łamach Los Angeles Times ukazał się artykuł, który ujawnił, że wśród obecnych 86 członków Hollywoodzkiego Stowarzyszenia Prasy Zagranicznej (Hollywood Foreign Press Association, HFPA) – przyznającego Złote Globy – znajdują się wyłącznie biali dziennikarze. Członkom stowarzyszenia zarzucono, że przyjmują podarki od osób reprezentujących produkcje, na które potem mogą głosować w plebiscycie. W ostatnich tygodniach narastały kontrowersje, a HFPA podjęło próby reformy.

Dziś media poinformowały, że NBC nie będzie transmitować rozdania Złotych Globów 2022. Przedstawiciele stacji w oświadczeniu przekazali:

Wierzymy, że HFPA jest zaangażowane w znaczące reformy, jednak zmiana takiego rodzaju wymaga czasu oraz pracy. Czujemy, że HFPA potrzebuje czasu, by zrobić to dobrze. Wobec tego, NBC nie wyemituje Złotych Globów 2022. Zakładając, że organizacja wykona swój plan, mamy nadzieję, że będziemy mogli pokazać galę w styczniu 2023.

To nie jedyna nowa informacja dotycząca Globów – Tom Cruise postanowił oddać swoje trzy statuetki, które wygrał za role w filmach Jerry MaguireMagnolia oraz Urodzony 4 lipca. W ramach protestu wysłał je z powrotem do siedziby HFPA.

Przypomnijmy tło sytuacji: po dwóch miesiącach od artykułu LA Times zarząd HFPA przygotował oświadczenie, w którym zapewnił, że zostały podjęte działania mające mieć pozytywny wpływ na sytuację i szykują się strukturalne zmiany. W 2021 roku ma zostać przyjętych co najmniej 20 nowych członków, z naciskiem na osoby czarnoskóre, a w ciągu 1,5 roku liczba członków stowarzyszenia zwiększy się o 50%. Nie ma też już wymogu, by członkowie organizacji musieli pochodzić z południowej Kalifornii; zakazano również przyjmowania prezentów promocyjnych. Zarząd stwierdził, że poda się do dymisji, jeśli zmiany nie zostaną wprowadzone w odpowiednim czasie. Propozycja zmian nie została dobrze przyjęta przez przedstawicieli Netfliksa i Amazona, którzy oczekują wprowadzenia bardziej efektywnych zmian, krytykując jednocześnie te zaproponowane jako nieadekwatne do skali problemu i mało szczegółowe. Sceptyczne są także gwiazdy Hollywood, w tym Scarlett Johansson, która odniosła się do seksistowskich zachowań członków organizacji i podkreśliła, że potrzebne są fundamentalne zmiany.

Czekamy na reakcje gwiazd Hollywood na decyzję NBC. 

Łukasz Budnik

Łukasz Budnik

Pochodzi z Elbląga. Uwielbia zarówno kino nieme, jak i współczesne blockbustery oparte na komiksach. Nie może się doczekać wspólnych seansów z dorastającym synem.

zobacz inne artykuły >>>

REKLAMA