search
REKLAMA
News

RIDLEY SCOTT: “Jeśli kiedyś dostanę Oscara, powiem, że to najwyższy czas”

Ridley Scott trzykrotnie był nominowany za reżyserię.

Łukasz Budnik

9 listopada 2023

REKLAMA

Ridley Scott ma 85 lat, ale nie zwalnia tempa i wciąż kręci kolejne filmy. Jeszcze w tym miesiącu zadebiutuje jego Napoleon, a w kolejce czeka także sequel Gladiatora. Pomimo stworzenia kilku klasyków, Scott nigdy nie zdobył Oscara (nominowany był cztery razy razy; trzy za reżyserię i raz jako producent).

Scott nominowany był jako reżyser za GladiatoraHelikopter w ogniu oraz Thelmę i Louise, produkował zaś Marsjanina, który miał nominację w najważniejszej kategorii.  Brak swojej statuetki skomentował w nowym wywiadzie z New Yorkerem, w charakterystyczny dla siebie bezpośredni sposób:

Wiesz, nie dostałem jeszcze Oscara. Jeśli jeszcze kiedykolwiek mi się uda, powiem: “Najwyższy, kurna, czas”.

Szansą może być wspominany Napoleon, widowisko z Joaquinem Phoenixem w roli tytułowej. Produkcja Apple’a najpierw zadebiutuje w kinach, a potem na Apple TV+, gdzie pojawi się już w wersji reżyserskiej, czterogodzinnej.

Niedawno pisaliśmy o innej wypowiedzi Scotta z tego samego wywiadu, w której kazał się zająć swoim życiem historykowi wypominającemu błędy w zwiastunie Napoleona

Łukasz Budnik

Łukasz Budnik

Elblążanin. Docenia zarówno kino nieme, jak i współczesne blockbustery oparte na komiksach. Kocha trylogię "Before" Richarda Linklatera. Syci się nostalgią, lubi fotografować. Prywatnie mąż i ojciec, który z niemałą przyjemnością wprowadza swojego syna w świat popkultury.

zobacz inne artykuły autora >>>

REKLAMA