search
REKLAMA
News

Po zniknięciu z HBO Max, PRZEMINĘŁO Z WIATREM zostało bestsellerem na Amazonie

Łukasz Budnik

11 czerwca 2020

REKLAMA

Wczoraj pisaliśmy o tym, że przedstawiciele platformy HBO Max postanowili tymczasowo usunąć Przeminęło z wiatrem z biblioteki serwisu, pośrednio na skutek apelu scenarzysty Johna Ridleya który stwierdził, że dzieło w reżyserii Victora Fleminga albo ignoruje horror jaki przeżywali niewolnicy w czasach przedstawionych w filmie, albo utrwala stereotypy dotyczące czarnoskórych osób.

W oświadczeniu włodarze platformy zaznaczyli, że film powróci do biblioteki ze stosownym komentarzem na ten temat, sytuacja wzbudziła jednak na tyle duże poruszenie wśród widzów, że ci masowo ruszyli do serwisu Amazon by zakupić klasyczne dzieło na nośnikach fizycznych. Popularnością cieszyły się wszystkie dostępne formaty i edycje – na pierwszej stronie bestsellerów ujrzymy rozmaite wydania filmu. Kwoty na aukcjach dochodziły nawet do kilkuset dolarów. Przypomnijmy, że HBO Max nie zamierza jakkolwiek modyfikować wersji filmu udostępnionej w streamingu, lecz nakreślić dodatkowo kontekst historyczny.

Ponownie przytaczamy treść oświadczenia opublikowanego przez serwis:

“Przeminęło z wiatrem” to produkt swoich czasów i przedstawia uprzedzenia rasowe i etniczne które, niestety, były powszechne w amerykańskim społeczeństwie. Rasizm był zły wtedy i jest zły teraz, a my czuliśmy, że trzymanie tego tytułu bez wyjaśnienia i potępienia tych uprzedzeń byłoby nieodpowiedzialne. Sposób, w jaki przedstawiono te aspekty stoi w opozycji do wartości wyznawanych przez WarnerMedia, zatem kiedy film wróci na HBO Max, nastąpi to z uwzględnieniem dyskusji o historycznym kontekście i potępieniem tych obrazów. Będzie jednak pokazany w oryginalnej wersji – w innym wypadku byłoby to jak stwierdzenie, że te uprzedzenia nigdy nie istniały. Jeśli mamy tworzyć sprawiedliwą przyszłość z uwzględnieniem mniejszości, musimy najpierw zrozumieć naszą historię.

Przypomnijmy, że Przeminęło z wiatrem otrzymało 8 Oscarów, w tym pierwszy historii dla czarnoskórej osoby, aktorki Hattie McDaniel.

Łukasz Budnik

Łukasz Budnik

Elblążanin. Docenia zarówno kino nieme, jak i współczesne blockbustery oparte na komiksach. Kocha trylogię "Before" Richarda Linklatera. Syci się nostalgią, lubi fotografować. Prywatnie mąż i ojciec, który z niemałą przyjemnością wprowadza swojego syna w świat popkultury.

zobacz inne artykuły autora >>>

REKLAMA