search
REKLAMA
News

OCTOPUS FILM FESTIVAL ponownie zawita do Gdańska. Znamy PEŁEN PROGRAM szóstej edycji

Największe święto kina gatunkowego powraca.

Filip Pęziński

27 lipca 2023

REKLAMA

W dniach 813 sierpnia Octopus Film Festival po raz szósty zawita Gdańska, aby zaoferować widzom nieoczywiste wrażenia filmowe w industrialnych przestrzeniach miasta, a zaprezentowany dziś program jak zwykle obfituje w nieoczywiste wydarzenia i oryginalne pozycje filmowe. 

W tym roku zobaczyć będzie można 53 filmy pełnometrażowe i blisko 40 filmów krótkometrażowych.

Powrót znanych punktów programu

Powrócą dobrze znane już punkty programu, takie jak Konkurs Główny prezentujący najciekawsze premierowe tytuły sezonu, w ramach którego widzowie ponownie przyznają Nagrodę Publiczności; pokazy z cyklu VHS Hell, czyli nostalgiczna podróż w nieco zapomniane kino klasy B, czy Midnight Movies – seanse o północy w hołdzie kontrowersyjnym tytułom wyświetlanym w amerykańskich kinach lat 60.

Seanse specjalne

Festiwal znany jest także z organizacji serii seansów specjalnych, gdzie scenografia koresponduje z tematyką filmu. Tym razem będą to m.in. walka dobra ze złem w arcydziele horroru Egzorcysta w Centrum Św. Jana, psychodeliczny Climax w bunkrze pod Ulicą Elektryków, Kruk w Królewskiej Fabryce Karabinów, Podwodne życie ze Steveem Zissou na Falochronie Zachodnim czy Dom na przeklętym wzgórzu z efektami specjalnymi na żywo.

Nie zabraknie także autorskich octopusowych perełek, takich jak Seans ukryty, gdzie zarówno tytuł filmu, jak i lokalizacja do końca pozostają owiane tajemnicą czy Seans z lektorem na żywo. W tym roku na śmierć rozbawi nas Tadeusz Drozda interpretujący Jokera z Joaquinem Phoenixem w roli głównej!

Nowości

Jak co roku, pojawią się też zupełne nowości: cykl Skate or Die z zestawem filmów o fenomenie deskorolki w popkulturze; Ośmiorniczki – kino gatunkowe dla najmłodszych; cykl Turinga o sztucznej inteligencji stworzony przez sztuczną inteligencję, która wybrała filmy, wygenerowała ilustracje oraz teksty promujące wydarzenie. Po raz pierwszy zostaną także zaprezentowane najlepsze gatunkowe krótkie metraże w ramach Octopus Shorts – Międzynarodowego Konkursu Filmów Krótkometrażowych, wybrane spośród ponad 300 tytułów z całego świata.

Po raz drugi zostanie też wręczona Atramentowa Macka nagroda za całokształt twórczości w kinie gatunkowym i tym razem otrzyma ją aktorka Barbara Bouchet, znana m.in. z roli Miss Moneypenny w oryginalnej adaptacji bondowskiego Casino Royale z 1967 roku, która przyjedzie do Gdańska spotkać się z widzami w ramach retrospektywy największych filmowych klasyków z jej udziałem.

W programie także wydarzenia branżowe dla profesjonalistów w ramach Octopus Industry, warsztaty z charakteryzacji filmowej z Katarzyną Foltyńską czy spotkania Mariusz Szczygieł oraz Olga Drenda porozmawiają o kultowym formacie polskiej telewizji lat. 90. „Na każdy temat”, a Grzegorz Bryszewski opowie o swojej książce o historii gdańskiej telewizji Sky Orunia.

Pełny program festiwalu oraz harmonogram godzinowy można znaleźć na oficjalnej stronie festiwalu.

Bilety na pojedyncze seanse będzie można kupić na stronie festiwalu w najbliższą sobotę od godziny 12:00.

Informacja przygotowana na podstawie materiałów organizatora.

Filip Pęziński

Filip Pęziński

Wychowany na "Batmanie" Burtona, "RoboCopie" Verhoevena i "Komando" Lestera. Miłośnik filmów superbohaterskich, Gwiezdnych wojen i twórczości sióstr Wachowskich. Najlepszy film, jaki widział w życiu, to "Najpierw strzelaj, potem zwiedzaj".

zobacz inne artykuły autora >>>

REKLAMA