search
REKLAMA
News

Nie żyje WOJCIECH PSZONIAK. Miał 78 lat

Łukasz Budnik

19 października 2020

REKLAMA

Przykra wiadomość – w wieku 78 lat zmarł Wojciech Pszoniak, jeden z najsłynniejszych polskich aktorów teatralnych i filmowych, który w swojej karierze wystąpił w ponad stu filmach. Jako pierwszy wieść o śmierci aktora przekazał ks. Andrzej Luter, natomiast w rozmowie z portalem Onet.pl potwierdziła ją menadżerka Pszoniaka, Justyna Niegierysz.

Wojciech Pszoniak urodził się we Lwowie 2 maja 1942 roku. Uczęszczał do szkoły muzycznej, a później do PWST w Krakowie. Występował na deskach Teatru Starego w Krakowie oraz Narodowego i Powszechnego w Warszawie. Na ekranie oglądaliśmy go między innymi w takich produkcjach jak Ziemia obiecanaWeseleAusteriaDanton, Strajk oraz Korczak. Na stałe mieszkał we Francji, gdzie także grał w teatrach. W 2008 r. otrzymał francuski Order Zasługi. W 1990 roku został uznany za jednego z trzech największych polskich aktorów dramatycznych po 1965 roku (obok Piotra Fronczewskiego i Andrzeja Seweryna) – wyróżnienie to przyznali Gustaw Holoubek, Zbigniew Zapasiewicz i Tadeusz Łomnicki.

https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=2689941047885085&id=100006076486785

Żegnamy.

Zdjęcie główne: (Edward Hartwig / NAC)

Łukasz Budnik

Łukasz Budnik

Pochodzi z Elbląga. Uwielbia zarówno kino nieme, jak i współczesne blockbustery oparte na komiksach. Nie może się doczekać wspólnych seansów z dorastającym synem.

zobacz inne artykuły >>>

REKLAMA