search
REKLAMA
News

Nie żyje RYSZARD KOTYS, znany m.in. z roli Paździocha w “Świecie według Kiepskich”

Łukasz Budnik

28 stycznia 2021

REKLAMA

Jak poinformował portal Polsat News, w wieku 88 lat po długiej chorobie zmarł Ryszard Kotys, aktor filmowy i teatralny, reżyser i scenarzysta, którego cała Polska doskonale znała z roli Paździocha w sitcomie Świat według Kiepskich.

Ryszard Kotys urodził się 20 marca 1932 roku. W 1953 ukończył Państwową Wyższą Szkołę Aktorską w Krakowie, debiutował z kolei na deskach Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach. W kolejnych latach pojawiał się na deskach teatrów we Wrocławiu, Nowej Hucie, Tarnowie, Białymstoku, Opolu i Łodzi – zajmował się tam również reżyserią.

Łącznie wystąpił w ponad 40 serialach i 150 filmach (m.in. Rękopis znaleziony w Saragossie, Pokolenie, Wiedźmin), ale największą popularność przyniosła mu wspomniana rola Mariana Paździocha, sąsiada Ferdynanda Kiepskiego (Kotys był zresztą jednym z kandydatów do głównej roli). Po tym, jak pogorszył się jego stan zdrowia, nie występował już w teatrze i filmach, jednak nadal pojawiał się w serialu.

W 1999 roku został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Żegnamy.

Łukasz Budnik

Łukasz Budnik

Pochodzi z Elbląga. Uwielbia zarówno kino nieme, jak i współczesne blockbustery oparte na komiksach. Nie może się doczekać wspólnych seansów z dorastającym synem.

zobacz inne artykuły >>>

REKLAMA