search
REKLAMA
News

Nie żyje JOHN SAXON, znany między innymi z WEJŚCIA SMOKA i KOSZMARU Z ULICY WIĄZÓW

Łukasz Budnik

26 lipca 2020

REKLAMA

Jak poinformował “The Hollywood Reporter”, w wieku 83 lat zmarł John Saxon, aktor, który miał na koncie ponad 200 występów. Przyczyną śmierci Saxona było zapalenie płuc. Wieści o jego śmierci przekazała żona aktora, Gloria.

Saxon (jego prawdziwe nazwisko to Carmine Orrico) urodził się 5 sierpnia 1935 roku w Nowym Jorku. Tam też uczęszczał do Actor’s Studio na zajęcia Stelli Adler, a w międzyczasie dorabiał sobie na różne sposoby, między innymi jako model. Jego fotografie zwróciły uwagę Henry’ego Wilsona, łowcy talentów, który polecił go wytwórni Universal. Do Hollywood aktor przybył w w wieku 16 lat i zadebiutował w filmie Na swobodzie. W kolejnych latach występował w filmach dla młodszej widowni, a swoją pierwszą rolę dramatyczną zagrał w War Hunt z Robertem Redfordem.

Pod koniec lat 60. zaczął występować w filmach klasy B, w tym w horrorach i spaghetii westernach. Pojawił się w filmach, które zapisały się w historii kina – Wejściu smoka (co ciekawe, Saxon uczył się sztuk walki u Bruce’a Lee) oraz Koszmarze z ulicy Wiązów, gdzie zagrał ojca Nancy. W jego filmografii znajdziemy poza tym takie tytuły jak Czarne święta, Ciemności Dario Argento i Appaloosa, za którą był nominowany do Złotego Globu. Występował też w telewizji, na przykład w Dynastii. Jego kariera trwała 60 lat.

Żegnamy. 

Łukasz Budnik

Łukasz Budnik

Pochodzi z Elbląga. Uwielbia zarówno kino nieme, jak i współczesne blockbustery oparte na komiksach. Nie może się doczekać wspólnych seansów z dorastającym synem.

zobacz inne artykuły >>>

REKLAMA