search
REKLAMA
News

Nie żyje JOE TURKEL. Grał barmana w “Lśnieniu” i Eldona Tyrella w “Łowcy androidów”

Joe Turkel miał 94 lata.

Łukasz Budnik

2 lipca 2022

turkel 2
REKLAMA

“Variety” poinformowało, że w wieku 94 lat zmarł Joe Turkel, charakterystyczny aktor, który miał na koncie ponad 100 ról w filmach i serialach. 

Turkel urodził się w 1927 roku, a gdy miał 17 lat, dołączył do amerykańskiej armii. Podczas drugiej wojny światowej służył w Europie, a po jej zakończeniu trafił do Kalifornii, gdzie zapragnął rozwijać karierę aktorską. Swój filmowy debiut zaliczył w 1948 roku w produkcji City Across the River.

W kolejnych latach pojawiał się w rozmaitych filmach i serialach, w tym m.in. w Królu szczurów, Ziarnkach piaskuMasakrze w dniu świętego WalentegoHindenburgu, Której drodze w górę?, Nietykalnych, Bonanzie czy Policjantach z Miami. Zaliczył trzy role w filmach Stanleya Kubricka – w Zabójstwie, Ścieżkach chwały oraz Lśnieniu, gdzie wcielił się w rolę barmana z hotelu Overlook. To jeden z jego dwóch najsłynniejszym występów – innym była rola doktora Eldona Tyrella w Łowcy androidów.

Ostatni raz pojawił się na ekranie w Ciemnej stronie Księżyca z 1990 roku. W 1997 roku użyczył głosu Tyrellowi w grze opartej na Łowcy androidów.

Przed śmiercią Turkel napisał swoją biografię The Misery of Success, która ma zadebiutować w tym roku.

Łukasz Budnik

Łukasz Budnik

Pochodzi z Elbląga. Uwielbia zarówno kino nieme, jak i współczesne blockbustery oparte na komiksach. Nie może się doczekać wspólnych seansów z dorastającym synem.

zobacz inne artykuły autora >>>

REKLAMA