search
REKLAMA
News

Nie żyje CAROLL SPINNEY, wieloletni odtwórca ról Wielkiego Ptaka i Oscara Zrzędy

Łukasz Budnik

8 grudnia 2019

REKLAMA

Jak podają zagraniczne media, w wieku 85 lat zmarł Caroll Spinney, lalkarz, który od 1969 roku grał w Ulicy Sezamkowej Wielkiego Ptaka i Oscara. 

O śmierci artysty poinformowała organizacja Sesame Workshop, nazywając go geniuszem i zaznaczając, że niezwykły talent i wielkie serce idealnie pasowały do grania ptaka, który przynosił radość kolejnym pokoleniom dzieci. Spinney występował w słynnych rolach do 2018 roku, choć w kostiumie Wielkiego Ptaka nie pojawiał się od 2015 roku, gdy stało się to zbyt wymagające fizycznie (Spinney cierpiał na neurologiczne schorzenie, dystonię).

Artysta już od najmłodszych lat zajmował się lalkarstwem. W 1962 roku poznał Jima Hensona, ale dopiero siedem lat później twórca Muppetów porozmawiał z nim na temat występu w programie. Spinney dołączył do Ulicy Sezamkowej już w pierwszym sezonie, w roku 1969.

Za swoje dokonania Spinney był pięciokrotnie nagradzany statuetką Emmy (w tym raz za całokształt twórczości), otrzymał też dwie nagrody Grammy. Bob McGrath, inny występujący z Ulicy Sezamkowej, powiedział, że Spinney umiał trafił zarówno do serc dzieci, jak i dorosłych.

Żegnamy. 

Łukasz Budnik

Łukasz Budnik

Pochodzi z Elbląga. Uwielbia zarówno kino nieme, jak i współczesne blockbustery oparte na komiksach. Nie może się doczekać wspólnych seansów z dorastającym synem.

zobacz inne artykuły >>>

REKLAMA