search
REKLAMA
News

Nie żyje Adam Słodowy, twórca programu “Zrób to sam”

Łukasz Budnik

11 grudnia 2019

REKLAMA

Wczoraj wieczorem zmarł Adam Słodowy, który w latach 1959-1983 prowadził program Zrób to sam, będący częścią “Ekranu z bratkiem”, a następnie “Teleranka”. Słodowy, populyzator majsterkowania, pokazywał w nim widzom w jaki sposób wykorzystać dostępne przedmioty, aby stworzyć z nich na przykład zabawki.

Twórca, poza prowadzeniem wspomnianego powyżej programu, zajmował się też pisaniem scenariuszy do seriali i filmów animowanych (między innymi Pomysłowy Dobromir) oraz książek. Nakład jednej z nich – “Lubię majsterkować” – wyniósł ponad pół miliona egzemplarzy.

Adam Słodowy urodził się 3 grudnia 1923 roku. Podczas wojny był pracownikiem fabryki, natomiast w latach 50. wykładał w Oficerskiej Szkole Artylerii Przeciwlotniczej w Koszalinie, póżniej zaś w Wojskowej Akademii Technicznej.

O śmierci Słodowego poinformowała jego żona. Minister kultury, Piotr Gliński, zaznaczył na Twitterze, że twórca na stałe zapisał się w polskiej kulturze popularnej, a jego śmierć zamyka pewien rozdział w historii telewizji.

Łukasz Budnik

Łukasz Budnik

Pochodzi z Elbląga. Uwielbia zarówno kino nieme, jak i współczesne blockbustery oparte na komiksach. Nie może się doczekać wspólnych seansów z dorastającym synem.

zobacz inne artykuły >>>

REKLAMA