search
REKLAMA
News

NETFLIX przeprasza za wpadkę. Zażartował kosztem niesławnej masakry na cywilach

Maria Grzybowska

12 stycznia 2021

REKLAMA

W minioną niedzielę na koncie serialu Chilling Adventures of Sabrina na Twitterze ukazał się wpis przedstawiający obsadę pozującą w charakteryzacji ze sztucznej krwi i z opisem “sunday bloody sunday”. Fani zaznajomieni z historią szybko wyrazili swoje oburzenie. 

Miano Bloody Sunday (Krwawej niedzieli) jest kojarzone głównie z tragicznymi zdarzeniami 30 stycznia 1972 roku w dzielnicy Bogside na obrzeżach  miasta Derry w Irlandii Północnej. Brytyjscy żołnierze ostrzelali wtedy cywili w trakcie pokojowego protestu przeciw internowaniu bez procesu (dotyczyło to obywateli podejrzanych o terroryzm) i 14 osób zostało zabitych. 13 protestujących zginęło na miejscu, a 1 osoba zmarła w szpitalu 4 miesiące później wskutek otrzymanych ran. Do części ofiar strzelano w plecy, podczas ich ucieczki przed żołnierzami. Inni protestujący doznali tez obrażeń od szrapnela, gumowych kul i pałek, a 2 zostało potrąconych przez wojskowe pojazdy. Protest zorganizowała Northern Ireland Civil Rights Associatin (NICRA), organizacja działająca na rzecz praw obywatelskich mniejszości katolickiej w Iralndii Północnej w tamtym czasie. Wszyscy zastrzeleni byli katolikami.

Zdarzenia spotkały się z szeroką reakcją środowiska artystycznego, a piosenka U2 Sunday Bloody Sunday z 1983 roku potępiająca działania wojska jest chyba najbardziej rozpoznawalnym utworem na ten temat. To prawdopodobnie do niej nawiązywał wpis na koncie @sabrinanetflix. Jednak dla fanów to żadna wymówka, obserwujący wskazali, że autor wykazał się niekompetencją i ignorancją lub brakiem wrażliwości. Niektórzy zwrócili też uwagę, że choć zdarzenia w Irlandii Północnej są najbardziej rozpowszechnionym skojarzeniem z Bloody Sunday, to bynajmniej nie jedynym. Masakr, które zostały zapamiętane pod tym mianem było niestety więcej, co tylko potęguje rozmiar wpadki Netfliksa.

Wpis został wkrótce usunięty, a Netflix wystosował przeprosiny. Jednak na niekorzyść giganta streamingowego w dzisiejszym Internecie nic nie ginie. Wpadka jest o tyle bardziej kuriozalna, że platforma sporo uwagi poświęca na pozycjonowanie się jako chyba najbardziej poprawna politycznie na rynku.

Poniżej wspomniany utwór U2 pochodzący z albumu War wydanego oryginalnie w 1983 roku.

Avatar

Maria Grzybowska

REKLAMA