search
REKLAMA
News

Marvel wprowadzi KAPITANA AMERYKĘ reprezentującego LGBTQ+

Maria Grzybowska

17 marca 2021

REKLAMA

Tego lata Marvel Comics wypuści pierwszy numer z limitowanej serii komiksów skupiających się na Kapitanie Ameryce. Tym samym w uniwersum zadebiutuje nowe wcielenie superbohatera, w którym Cap przynależy do społeczności LGBTQ+ i jest otwarcie gejem.

Premiera serii pod tytułem The United States of Captain America jest zaplanowana na czerwiec zgodnie z terminem tegorocznej Pride Month – corocznej uroczystości odbywającej się w miastach Stanów Zjednoczonych, podczas której społeczność LGBTQ+ celebruje swoją tożsamość i dumę z orientacji seksualnej. Parady odbywają się w czerwcu tradycyjnie celem upamiętnienia zamieszek, które wybuchły 28 czerwca w 1969 r. w Nowym Jorku i rozpoczęły ruch walki o prawa osób LGBT. Marvel Comics  wyznaczając datę premiery komiksu na czas trwania tych uroczystości wyraziło swoje poparcie dla ruchu.  W The United States of Captain America Steve Rogers współpracuje z różnymi wcieleniami Kapitana Ameryki z przeszłości. Wliczając tu Bucky’ego Barnesa, Sama Wilsona i Johna Walkera. Wszyscy wyruszają w podróż po Ameryce, aby znaleźć skradzioną tarczę Capa. Podczas podróży napotykają zwykłych ludzi z różnych środowisk, którzy podjęli się funkcji Kapitana Ameryki. Na początku poznają Aarona Fischera, Kapitana, który jest gejem.

LGBTQ+

 

Za debiutem Fishera stoją pisarz Joshua Trujillo i rysownik Jan Bazaldua. Oto, co Trujillo miał do powiedzenia na temat postaci:

Inspiracją dla Aarona są bohaterowie społeczności queer: aktywiści, przywódcy i zwykli ludzie dążący do lepszego życia. On opowiada się za uciśnionymi i zapomnianymi. Mam nadzieję, że jego debiutancka historia przemówi do czytelników i pomoże zainspirować kolejne pokolenie bohaterów.

Aaron z pewnością różni się od dotychczasowych wyobrażeń Kapitana Ameryki. Nie dysponuje żadną nowoczesną technologią ani specjalnym strojem, a jego wygląd przypomina wynik młodzieńczego buntu. Nosi ogrodniczki, maskę własnej roboty, bezrękawnik, trampki i dzierży prowizoryczną tarczę, a flagę amerykańską ma wytatuowaną na ramieniu.

Czas pokaże, czy inicjatywa Marvel Comics wpłynie na reprezentację społeczności LBTQ+ w Marvel Cinematic Universe. Na tę chwilę wiadomo, że jedna z postaci w Eternals będzie homoseksualna. 

Grafiki pochodzą z portalu movieweb.com.

Avatar

Maria Grzybowska

REKLAMA