search
REKLAMA
News

Hollywood oburzone brakiem nominacji do Złotych Globów dla MOGĘ CIĘ ZNISZCZYĆ. “Rasizm to jedyne wytłumaczenie”

Łukasz Budnik

4 lutego 2021

REKLAMA

Wczoraj ogłoszono nominacje do Złotych Globów. Choć radość wzbudził fakt, że w kategorii reżyserskiej nominowano trzy kobiety, nie obyło się też bez kontrowersji – środowisko Hollywood od wczoraj krytykuje całkowite pominięcie serialu Mogę cię zniszczyć, stworzonego przez Michaelę Coel, która zagrała w nim także główną rolę. Produkcja opowiada o kobiecie, która odbudowuje swoje życie po tym, jak pada ofiarą gwałtu. Coel oparła scenariusz na własnych doświadczeniach. 

Wśród osób, które zabrały głos w tej sprawie, jest Deborah Copaken, scenarzystka nominowanego do nagrody serialu Emily w Paryżu. Na łamach The Guardian autorka wyraziła zdziwienie, że pomimo chłodniejszego przyjęcia przez krytyków, to właśnie Emily doczekała się nominacji. Nazwała Mogę cię zniszczyć swoim ulubionym serialem i dodała, że bierze on na warsztat trudną tematykę i wypełnia ją sercem, humorem i znakomicie skonstruowaną historią. Copaken przyznała też, że Emily w Paryżu miało według niej mniejsze szanse, bo opowiada o białej Amerykance która żyje wśród luksusów, w Paryżu wolnym od społeczności afrykańskich i muzułmańskich.

Próbowałam omijać krytykę, ale nie żyję pod kamieniem. Nie sądziłam, że nasz serial może doczekać się nominacji. (…) Oczywiście jestem podekscytowana, bo nigdy nawet nie widziałam Złotego Globu z bliska, a co dopiero mówić o nominacji. Ekscytacja ustępuje niestety złości, że Coel została pominięta. Brak choćby jednej nominacji dla “Mogę cię zniszczyć” jest niewłaściwy. (…) Musimy przyznawać nagrody serialom, które na nie zasługują, bez względu na kolor skóry twórców.

Wśród innych osób, które zabrały głos, są między innymi reżyserka Ptaków Nocy, Cathy Yan (stwierdziła, że brak nominacji to bzdura) oraz odpowiedzialna za Słodziaka Alma Har’el, która z kolei napisała, że czasem rasizm to jedyne wytłumaczenie. Dylan O’Brien dodał, że Złote Globy są śmiechu warte, a Mogę cię zniszczyć powinno być seansem obowiązkowym. Sarah Polley zasugerowała, że ominięcie serialu Coel jest sygnałem, że wciąż pomijane są historie czarnoskórych osób. Poniżej wybrane tweety w oryginale:

Zgadzacie się, że Mogę cię zniszczyć powinno być nominowane?

 

Łukasz Budnik

Łukasz Budnik

Pochodzi z Elbląga. Uwielbia zarówno kino nieme, jak i współczesne blockbustery oparte na komiksach. Nie może się doczekać wspólnych seansów z dorastającym synem.

zobacz inne artykuły >>>

REKLAMA