search
REKLAMA
News

Denis Villeneuve popiera pozew SCARLETT JOHANSSON. “Kariera filmu musi się zacząć na wielkim ekranie.”

Scarlett Johansson złożyła pozew przeciwko Disneyowi pod koniec lipca.

Łukasz Budnik

21 sierpnia 2021

REKLAMA

Po koniec lipca informowaliśmy, że Scarlett Johansson złożyła do sądu w LA pozew przeciwko Disneyowi związany z jednoczesną premierą Czarnej Wdowy w kinach oraz na platformie Disney+. Według dokumentu, Johansson była zapewniana, że widowisko doczeka się wyłącznie kinowej dystrybucji (przez co najmniej 90 dni), a jego zyski będą mieć wpływ na wysokość zarobków aktorki. Udostępnienie filmu w streamingu – nawet, jeśli za dodatkową opłatą – jest według prawników aktorki naruszeniem warunków kontraktu. 

Czarna Wdowa trafiła do kin i na Disney+ 9 lipca i po dobrym weekendzie otwarcia tydzień później zaliczyła jeden z największych spadków w historii MCU (67%). Film był za to najczęściej piraconym tytułem na rynku. Według pozwu, przedstawiciele Johansson chcieli na nowo negocjować warunki jej kontraktu w obliczu wieści o jednoczesnej premierze na Disney+, jednak Marvel i Disney wówczas nie odpowiedzieli. W weekend otwarcia Czarna Wdowa zarobiła 158 milionów dolarów z kin oraz 60 milionów z Disney+, a do tej pory ma na koncie 368 milionów dolarów, co jest znacznie mniejszym wynikiem niż w przypadku dotychczasowych filmów MCU.

Z pozwem Johansson zgadza się Denis Villeneuve, który promuje aktualnie Diunę. W wywiadzie z  Lapresse, twórca stwierdził, że umowy powinny być dotrzymywane przez obie strony i po raz kolejny podkreślił, jak ważne jest kinowe doświadczenie.

Co stałoby się, gdybyśmy to my nie szanowali kontraktów? Błędne jest myślenie, że kino na wielkim ekranie nie radzi sobie dobrze, ale w tym momencie ten przemysł jest na roller coasterze, co stoi w sprzeczności z pragnieniem stabilności finansowej. Subskrypcje na platformach streamingowych zapewniają stały przychód. Nie mam nic przeciwko nim – to niezwykłe narzędzia które pozwalają zachować pamięć o kinie. Ale kariera filmu musi się zacząć na wielkim ekranie. Od teraz zawsze będę wymagać na piśmie, by moje filmy miały premiery wyłącznie w kinach.

Przypomnijmy, że reżyser stwierdził ostatnio, że oglądanie Diuny poza kinem to według niedorzeczny wybór. Villenuve od początku był przeciwnikiem modelu hybrydowego, w ramach którego film debiutuje jednocześnie w kinach i na HBO Max.

Diuna zadebiutuje 22 października.

Łukasz Budnik

Łukasz Budnik

Pochodzi z Elbląga. Uwielbia zarówno kino nieme, jak i współczesne blockbustery oparte na komiksach. Nie może się doczekać wspólnych seansów z dorastającym synem.

zobacz inne artykuły >>>

REKLAMA