search
REKLAMA
News

Christopher Nolan ostrzega przed “zatrważającymi możliwościami” w sytuacji, w której AI osiąga swój “Oppenheimer moment”

Christopher Nolan wyraził swoje zaniepokojenie podczas panelu po specjalnym pokazie “Oppenheimera”.

Edward Kelley

16 lipca 2023

christopher nolan
REKLAMA

Poza nim w panelu wziął udział między innymi noblista w dziedzinie fizyki (i stały współpracownik Nolana), Kip Thorne i Kai Bird, współautor książki, na podstawie której powstał film Oppenheimer.

Nolan powiedział między innymi:

Na przykład, kiedy rozmawiam teraz z czołowymi badaczami w dziedzinie sztucznej inteligencji, dosłownie określają chwilę obecną jako swój Oppenheimer moment. Patrzą w przeszłość i pytają: „Jaka jest odpowiedzialność naukowców opracowujących nowe technologie, które mogą mieć niezamierzone konsekwencje?

i kontynuował

[…]Nie twierdzę, że historia Oppenheimera oferuje łatwe odpowiedzi na te pytania, ale przynajmniej może pokazać, gdzie leżą niektóre z tych odpowiedzialności i jak ludzie biorą oddech i myślą: „Dobra, jaka jest ta odpowiedzialność?

[…] Systemy sztucznej inteligencji ostatecznie trafią do infrastruktury obronnej. Będą odpowiadać za broń nuklearną. Powiedzieć, że jest to odrębny byt od osoby dzierżącej, programującej, wykorzystującej tę sztuczną inteligencję, to skazać się na porażkę. Musi chodzić o odpowiedzialność. Musimy pociągnąć ludzi do odpowiedzialności za to, co robią z narzędziami, które mają”.

Najnowszy film Nolana, Oppenheimer, opowiada właśnie historię stworzenia amerykańskiej bomy atomowej w trakcie Projektu Manhattan i Drugiej Wojny Światowej.

REKLAMA