Krótkie spięcie

OSCARY 2019. „Green Book” najlepszym filmem! Pełna lista nagrodzonych

Autor: REDAKCJA
opublikowano

Wszystko jest już jasne. Właśnie dobiegła końca 91. ceremonia rozdania Oscarów, a twórcy Green Book mogą się już chwalić statuetką za najlepszy film 2018 roku. Kto jeszcze okazał się szczęśliwcem?

Nagrodę dla najlepszej aktorki drugoplanowej otrzymała Regina King za film Gdyby ulica Beale umiała mówićpokonując obie panie z Faworyty oraz Amy Adams, która po raz kolejna musiała obejść się smakiem. Najlepszym aktorem drugoplanowym został z kolei Mahershala Ali za Green Book – to druga statuetka tego aktora w tej samej kategorii, w tym roku obsadzonej piekielnie mocno. Do Mahershali nie dołączył jego kolega z planu, Viggo Mortensen, bowiem Oscara dla najlepszego aktora zgarnął Rami Malek za rolę Freddiego Mercury’ego w Bohemian RhapsodyNajlepszą aktorką została Olivia Colman, która jak zwykle porwała publiczność swoją spontaniczną, entuzjastyczną przemową. 

Oscara za najlepszy scenariusz oryginalny otrzymało zwycięskie w głównej kategorii Green Book, a za adaptowany –Czarne bractwo. BlacKkKlansman, co pozwoliło Spike’owi Lee po raz pierwszy w historii odebrać statuetkę. Pierwszy człowiek, według wielu niezwykle pokrzywdzony film jeśli chodzi o liczbę nominacji, zabrał do domu nagrodę za efekty specjalne. Inne kategorie techniczne zostały podzielone głównie między Czarną Panterę, a Bohemian Rhapsody. Najlepszym filmem animowanym zostało Spider-Man Uniwersum, co bardzo mnie cieszy, bo sam chętnie uhonorowałbym tę produkcję wszystkimi możliwymi nagrodami.

Zimna wojna niestety wyszła z gali z niczym, każdorazowo przegrywając na rzecz Romy. To był wspaniały wieczór dla Alfonsa Cuaróna, który właściwie w pojedynkę zdobył trzy Oscary.

Dobrą decyzją okazało się zrezygnowanie z prowadzącego – dzięki temu gala była dynamiczna i nie zmęczyła. Nie pogniewałbym się, gdyby to właśnie stało się nową tradycją. Myślę, że całościowo można spojrzeć na tegoroczne rozdanie jako uczciwe – jest kilka niewielkich rozczarowań (jakkolwiek lubię rolę Maleka, tak sam nagrodziłbym Mortensena), ale trudno mówić tu o obrabowaniu kogoś z należnej statuetki.

Łukasz Budnik

Poniżej pełna lista nagrodzonych.

FILM

Green Book

Green Book kadr z filmu

REŻYSER

Alfonso Cuarón (Roma)

AKTORKA

Olivia Colman (Faworyta)

AKTOR

Rami Malek (Bohemian Rhapsody)

AKTORKA DRUGOPLANOWA

Regina King (Gdyby ulica Beale umiała mówić)

Gdyby ulica Beale umiała mówić kadr z filmu

AKTOR DRUGOPLANOWY

Mahershala Ali (Green Book)

Mahershala Ali Green Book

 SCENARIUSZ ADAPTOWANY

Czarne bractwo. BlacKkKlansman 

SCENARIUSZ ORYGINALNY

Green Book

ANIMACJA

Spider-Man Uniwersum

ZDJĘCIA

Alfonso Cuarón (Roma)

KOSTIUMY

Czarna Pantera

MONTAŻ

Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

SCENOGRAFIA

Czarna Pantera

MONTAŻ DŹWIĘKU

Bohemian Rhapsody

Rami Malek

DŹWIĘK

Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

FILM NIEANGLOJĘZYCZNY

Roma

Film Roma

MUZYKA

Ludwig Göransson (Czarna Pantera)

PIOSENKA

Shallow (Narodziny gwiazdy)

Narodziny gwiazdy

CHARAKTERYZACJA

Vice

EFEKTY SPECJALNE

Pierwszy człowiek

Pierwszy człowiek

FILM DOKUMENTALNY

Free Solo

KRÓTKOMETRAŻOWY FILM DOKUMENTALNY

Okresowa rewolucja

KRÓTKOMETRAŻOWY FILM ANIMOWANY

Bao

bao pixar

KRÓTKOMETRAŻOWY FILM AKTORSKI

Skin

Ostatnio dodane