search
REKLAMA
News

SZTUKA KOCHANIA, czyli naucz się kochać po polsku

Tekst gościnny

13 grudnia 2016

REKLAMA

Kino polskie nie jest tak bardzo cenione, jak kino amerykańskie, zaczyna być jednak coraz bardziej dostrzegane zarówno przez widzów – czy to rodzimych, czy zagranicznych – jak i przez krytyków. Produkcje stają się coraz lepsze i interesujące, a ich twórcy starają się dbać o jak najlepsze oddanie realiów epoki, w czasie której dzieje się akcja.

Tak samo postąpiła ekipa nowopowstającego dzieła pod tytułem Sztuka kochania. Szczególną uwagę zwrócono nie tylko na samą historię, ale również na wierne odwzorowanie okresu od końca lat czterdziestych aż do połowy lat siedemdziesiątych. Zarówno wnętrza, w których dzieje się akcja, jak i wszelakie kostiumy, czy nawet wygląd budynków zostały dokładnie odtworzone i zaprojektowane przez znane osoby ze świata polskiego wzornictwa i projektowania tkanin.

Film w reżyserii Marii Sadowskiej opowiada o życiu i działalności Michaliny Wisłockiej, polskiej lekarki (specjalność – seksuologia i ginekologia) i pisarki w jednej osobie. Już sama taka mieszanka brzmi bardzo ciekawie, a jeżeli dołożymy do tego kilka faktów z życia naszej bohaterki, to otrzymamy naprawdę dobrą historię.

Wisłocka postanowiła mianowicie poszerzyć poziom wiedzy społeczeństwa dotyczący spraw intymnych i prywatnych. Konkretniej starała się doradzać kobietom w temacie antykoncepcji, a osobom samotnym udzielać porad, jak poradzić sobie z tak zwanym głodem seksualnym, czyli pragnieniem zbliżenia. Do tego spisała i opisała pozycje seksualne oraz czynności, dzięki którym można urozmaicić czas, jaki spędzamy w łóżku z naszym partnerem lub też partnerką.

Jej książka Sztuka kochania ukazała się w 1976 roku, w latach, gdy mówienie otwarcie o seksie nie było – delikatnie mówiąc – zbyt popularne. Autorka spotkała się nie tylko z cenzurą oraz ostracyzmem w środowisku lekarzy, ale również otrzymała wiele anonimowych gróźb, mających na celu powstrzymać ją od – jak to wtedy określano – „szkodliwej działalności na rzecz społeczeństwa”. Wisłocka nie poddała się jednak, dzięki czemu jej dzieło zostało sprzedano w aż siedmiu milionach egzemplarzy – licząc jedynie oficjalny obieg! – i zostało przetłumaczone na kilka języków.

W tej niezwykłej biografii zobaczymy między innymi Magdaleną Boczarską, Piotra Adamczyka, Eryka Lubosa, Justynę Wasilewską, Danutę Stenkę, Karolinę Gruszkę, Borysa Szyca, Wojciecha Mecwaldowskiego, Arkadiusza Jakubika (między innymi Pod mocnym aniołem) oraz Artura Barcisia (znanego chociażby z Dekalogu Kieślowskiego). Film trafi do kin 27 stycznia 2017 roku.

korekta: Kornelia Farynowska

REKLAMA