search
REKLAMA
Znalezione w sieci

Mężczyźni w kobiecych rolach. Prowokujący filmik

Kaja Kryda

12 maja 2014

REKLAMA

Od paru dni karierę w sieci robi krótki filmik wyprodukowany przez BuzzFeed: „If Women’s Roles In Movies Were Played By Men”. Założenie jest proste – odtworzono słynne sceny z popularnych filmów, jednak role żeńskie odgrywają w nich mężczyźni (i vice versa). Efekt? Jednym słowem: #dżender

Celem miniprodukcji jest zwrócenie naszej uwagi na podwójne standardy w kinie. Ciekawa jest szczególnie przeróbka sceny ze „Zmierzchu”. Oryginał zauroczył miliony widzów płci żeńskiej na świecie, a wypowiedź Edwarda uznano za „słodką” i „romantyczną”. Jednak gdy te same słowa wypowiada kobieta, jedyny komentarz, który ciśnie się na usta, to „overly attached girlfriend”. Hm, czy tylko mężczyźni mają prawo mieć obsesję? Czy jesteśmy skłonni wybaczyć im więcej potencjalnie niebezpiecznych zachowań? A może chodzi o coś jeszcze innego?

W kwestii uprzedmiotowienia płci na ekranie, filmik nie odzwierciedla problemu szczególnie wiernie. Samo odwrócenie ról to w tym przypadku za mało, bo w końcu kobiety mają inne pragnienia niż mężczyźni oraz inne sposoby dominowania nad płcią przeciwną. Dlatego chociażby przeróbka sceny z „Nagiego instynktu” prędzej prowokuje do śmiechu, niż do przemyśleń.

Mimo to, filmik jest świetnie zrobiony i z pewnością może być początkiem interesującej dyskusji (czego dowodzą tysiące komentarzy na YouTube). Gratka dla kinomanów i nie tylko.

Obejrzyjcie go tutaj:

if

overly_attached_gf___i_don__t_sleep_by_thedefectiveturret-d5g25o6

REKLAMA