search
REKLAMA
News

Jaki był pierwotny plan twórców STAR WARS na historię upadku Anakina i przemiany w Dartha Vadera?

Sprawdźcie, jak mogła wyglądać historia Anakina.

Łukasz Budnik

15 lipca 2023

REKLAMA

Trylogia prequeli Star Wars (Mroczne widmoAtak klonówZemsta Sithów) to historia upadku Anakina Skywalkera, który w trzeciej części serii wreszcie ulega Palpatine’owi i przechodzi na Ciemną Stronę Mocy, przybierając imię Darth Vader i przyczyniając się do zniszczenia zakonu Jedi, a także do śmierci własnej żony, Padme Amidali. Pierwotny pomysł George’a Lucasa na doprowadzenie do powstania Vadera był nieco inny niż to, co ostatecznie zobaczyliśmy w Zemście Sithów.

W książce The Star Wars Archives: 1995-2005, autor Paul Duncan przedstawia ciekawe materiały zza kulis powstawania Sagi. Pisarz zamieścił na Twitterze fragment będący transkrypcją spotkania Lucasa z Richardem Marquandem, Howardem Kazanjianem i Lawrence’em Kasdanem. Twórca Star Wars opowiada tam ówczesną wersję historii Anakina. Spotkanie odbyło się w lipcu 1981 roku.

Podobnie jak w Zemście Sithów, Skywalker powoli ulegał według niej wpływowi Imperatora (porównywanego przez Lucasa do prezydenta Nixona) i zaczynał się dziwnie zachowywać, co zaniepokoiło jego ciężarną żonę – ta zwierzyła się Obi-Wanowi. Anakin, już jako Vader, przemierzał galaktykę i przyczyniał się do mordowania Jedi, aż wreszcie doszło do pojedynku z Obi-Wanem, po którym wylądował w wulkanie – ledwo żywy, został uratowany przez Imperatora. W przeciwieństwie do tego, co zobaczyliśmy ostatecznie w Zemście Sithów, Padme (wtedy jeszcze nie była określona takim imieniem) pierwotnie nie umarła od razu po tym. Jej dzieci miały już 6 miesięcy, zatem Obi-Wan zaproponował, by je ochronić – zabrał Luke’a na Tatooine, a Padme wyruszyła z Leią na Alderaan, gdzie zmarła dopiero jakiś czas później – wyjaśnia to, dlaczego Leia w Powrocie Jedi mówi, że ją pamiętała.

Jak widać, obmyślona dwadzieścia lat wcześniej fabuła została w dużej mierze przeniesiona przez Lucasa na ekran, choć nie bez różnic – tą najbardziej rzucającą się w oczy jest oczywiście los Padme i czas, w którym zmarła. W Zemście Sithów Jedi są z mordowani przez klony w ramach rozkazu 66, tymczasem z wypowiedzi Lucasa wynika, że ścigał ich sam Vader.

Poniżej oryginalny post Duncana:

Łukasz Budnik

Łukasz Budnik

Elblążanin. Docenia zarówno kino nieme, jak i współczesne blockbustery oparte na komiksach. Kocha trylogię "Before" Richarda Linklatera. Syci się nostalgią, lubi fotografować. Prywatnie mąż i ojciec, który z niemałą przyjemnością wprowadza swojego syna w świat popkultury.

zobacz inne artykuły autora >>>

REKLAMA