search
REKLAMA
Kiedyś/dziś

Jak wyglądają dziś gwiazdy NIEWOLNICY ISAURY, kultowej telenoweli?

Łukasz Budnik

8 lipca 2020

REKLAMA

Nawet jeśli nigdy nie widzieliście żadnego odcinka Niewolnicy Isaury, to z pewnością zetknęliście się z samym tytułem. Nakręcona na podstawie powieści Bernardo Guimarãesa brazylijska telenowela z 1976 roku emitowana w Polsce była dopiero dziewięć lat później, w 1985, i stała się wówczas prawdziwym fenomenem. 

Isaura była pierwszą telenowelą pokazywaną w naszym kraju, a ulice pustoszały, gdy emitowano kolejne odcinki. Oddziaływanie serialu było tak duże, że po jego emisji przyszła moda na nadawanie urodzonym dziewczynkom spolszczonego odpowiednika imienia tytułowej bohaterki, a kobiety stylizowały swoje fryzury na jej modłę. Do Polski przyjechała nawet para głównych aktorów i spędziła tu tydzień, zwiedzając miasta i różne placówki.

Isaura była przebojem na całym świecie – oglądano ją w ponad 100 krajach, w tym w Chinach, gdzie była pierwszym zagranicznym serialem od czasu rewolucji kulturalnej. W Polsce wyemitowano ją nawet po śląsku.

Jak wyglądają dziś gwiazdy serialu, ponad 40 lat od jego oryginalnej emisji? Oto kilka przykładów.

Lucélia Santos – Isaura

Santos miała 19 lat, gdy otrzymała rolę Isaury, niewolnicy należącej do plantatora bawełny – pana Almeidy. Rola zagwarantowała jej popularność wśród widzów. W późniejszych latach kilkakrotnie pojawiała się na okładce magazynu Playboy, a dziś jest jedną z najbardziej zamożnych gwiazd Brazylii. Występuje na scenie, prywatnie jest buddystką i wegetarianką.

Rubens de Falco (zmarły) – Leôncio Almeida

de Falco był zapracowanym aktorem już przed przyjęciem roli w Isaurze, jednak to właśnie występ w tym serialu zagwarantował mu największą sławę. Aktor wystąpił w roli właściciela tytułowej bohaterki. Zmarł w 2008 roku na atak serca. Co ciekawe, jego ostatni występ przypadł na kolejną adaptację historii Isaury, nakręconą w 2004.

Beatriz Lyra – Ester Almeida

Lyra wcielała się w rolę Ester Almeidy, która wychowała Isaurę jak własną córkę i zagwarantowała jej edukację. Dla aktorki była to jedna z pierwszych ról. Później pojawiała się w kolejnych telenowelach, pracowała też w turystyce. Dziś jest na emeryturze.

Roberto Pirillo – Tobias Vidal

Tobias był pierwszą wielką miłością Isaury, a grający go Pirillo przyjmując rolę miał już doświadczenie w filmie i teatrze. Swoją karierę poświęcił występom w kolejnych telenowelach, produkcjach pełnometrażowych i w spektaklach.

Edwin Luisi – Álvaro

Bohater grany przez Luisiego to młody milioner zakochany w Isaurze. Gdy aktor przyjął rolę, miał 29 lat, a za sobą występy w kinie i w teatrze – podobnie jak w przypadku wielu innych na tej liście, to właśnie udział w Isaurze pozostaje jego najsłynniejszym dokonaniem.

Norma Blum – Malvina Fontoura

Blum wcielała się w żonę Leôncio, bardzo uprzejmą dla Isaury, która niestety skończyła tragicznie. Aktorka pracowała też jako prezenterka. Na początku kariery przeprowadzała wywiady z innymi aktorami, była też gospodynią festiwali. Po występie w Isaurze pojawiła się jeszcze w kilkunastu innych serialach, dodatkowo pracowała jako holistyczna terapeutka. Aktywna zawodowo była jeszcze kilka lat temu.

Léa Garcia – Rosa

Garcia jeszcze przed występem w Niewolnicy Isaurze zagrała w Czarnym Orfeuszu, filmie nagrodzonym Oscarem dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego. W telenoweli wcielała się w Rosę, niewolnicę zadurzoną w Leôncio i negatywnie nastawioną do Isaury. Na ekranie pojawiała się jeszcze w pierwszej dekadzie tego wieku.

Zeni Pereira (zmarła) – Januária

Podobnie jak Garcia, Pereira także zagrała w Czarnym Orfeuszu – był to dla niej debiut filmowy. Aktorka pozostawała zawodowo aktywna do połowy lat dziewięćdziesiątych, a w 2002 zmarła przedwcześnie na udar. W Niewolnicy Isaurze wcielała się w Januárię, niewolnicę i gosposię w hacjendzie, która bardzo dobrze żyła z tytułową bohaterką.

Oglądaliście Niewolnicę Isaurę?

Tutaj znajdziecie poprzednie odsłony cyklu.

Łukasz Budnik

Łukasz Budnik

Pochodzi z Elbląga. Uwielbia zarówno kino nieme, jak i współczesne blockbustery oparte na komiksach. Nie może się doczekać wspólnych seansów z dorastającym synem.

zobacz inne artykuły >>>

REKLAMA