search
REKLAMA
Kiedyś/dziś

Jak wyglądają dziś gwiazdy DOKTOR QUINN, słynnego serialu z lat 90.?

Łukasz Budnik

19 stycznia 2021

REKLAMA

W naszej serii „Kiedyś/dziś” już niejednokrotnie pisaliśmy o produkcjach z lat 90., które dziś wspominamy z nostalgią. Tym razem padło na Doktor Quinn, amerykański serial, którego akcja przypada na czasy krótko po zakończeniu wojny secesyjnej w USA. Śledzimy w nim perypetie tytułowej lekarki, która otwiera własny gabinet w Colorado Springs.

W serialu twórcy poruszyli rozmaite tematy społeczne i nawiązali do prawdziwych wydarzeń i osób z historii. Produkcja doczekała się sześciu sezonów – w sumie nakręcono 149 odcinków, a w latach 1999 i 2001 dodatkowo dwa filmy telewizyjne. Nadawano go w ponad 100 krajach, w tym oczywiście w Polsce – u nas zadebiutował w 1994 roku.

Poniżej sprawdzamy, co słychać u  wybranych aktorów z serialu. Wzięliśmy pod uwagę tych, którzy wystąpili w co najmniej 100 odcinkach.

Jane Seymour jako dr Michaela Quinn

Odtwórczyni tytułowej roli po zakończeniu emisji serialu pojawiła się jeszcze m.in. w Polowaniu na druhny, Tajemnicach Smallville, Jane The Virgin oraz The Kominsky Method. Zagrała dr Quinn także w dwóch telewizyjnych filmach. Karierę kontynuuje do dziś. Aktorka angażowała się także w działania charytatywne i świat mody. W 2000 otrzymała Order Imperium Brytyjskiego.

Joe Lando jako Byron Sully

Lando w kolejnych latach pojawiał się głównie na małym ekranie, w takich produkcjach jak JAG – Wojskowe Biuro Śledcze, Szkoła przetrwania, Agenci NCIS, a ostatnio także Moda na sukces.

Chad Allen jako Matthew Cooper

Po występie w Doktor Quinn, Allen pojawiał się w innych produkcjach telewizyjnych, w tym w Dowodach zbrodni, Zabójczych umysłach oraz Dexterze. W 2015 roku ogłosił, że kończy karierę aktorską. Poza występami na ekranie, angażował się w działalność społeczności LGBT.

Shawn Toovey jako Brian Cooper

Toovey pojawił się we wszystkich odcinkach serialu oraz dwóch filmach telewizyjnych, ale nie kontynuuje aktorskiej kariery. Angażuje się za to w wiele akcji charytatywnych.

Orson Bean jako Loren Bray (zmarły)

Bean po zakończeniu serialu częściej pojawiał się na małym niż na wielkim ekranie (wśród filmów, w których zagrał, jest m.in. Być jak John Malkovich) pojawiając się choćby w Dwóch i pół, Gotowych na wszystko oraz we Współczesnej rodzinie. W 2018 roku wystąpił także w Bez litości 2. Zmarł 7 lutego 2020.

Jim Knobeloch jako Jake Slicker

Knobeloch w późniejszych latach wystąpił w King Kongu Petera Jacksona oraz Iron Sky, jak również w serialu V.I.P, jednak nie prowadzi aktywnie swojej kariery.

William Shockley jako Hank Lawson

Podobnie jak wielu jego kolegów z serialu, Shockley pojawia się głównie w serialach (Kameleon, Nash Bridges, Wzór). Został także wokalistą zespołu country.

Frank Collison jako Horace Bing

Collisona w latach po Doktor Quinn mogliśmy z kolei oglądać w kinowych produkcjach, takich jak Bracie, gdzie jesteś?, Osada, K-Pax, Zdarzenie oraz Hesher.

Geoffrey Lower jako pastor Timothy Johnson

Lowe w kolejnych latach pojawiał się w Nowojorskich gliniarzach, Stanie wyjątkowym, Agentach NCIS oraz w pierwszym sezonie Przyjaciół, gdzie wcielił się w Alana – partnera Moniki Geller.

Henry G. Sanders jako Robert E.

Sanders także jest jednym z tych członków obsady Doktor Quinn, którzy pojawiali się zarówno na małym, jak i na dużym ekranie. Ma na swoim koncie role w takich filmach, jak Rocky Balboa i Whiplash, oraz serialach Chirurdzy i American Horror Story.

Jonelle Allen jako Grace

W filmografii Jonelle Allen w latach po serialu pojawiły się jeszcze takie tytuły, jak Ostry dyżur i American Crime Story. Udzielała się również w teatrze.

Erika Flores i Jessica Bowman jako Colleen Cooper

Jako bonus Colleen Cooper, która pojawiła się w ponad 100 odcinkach, ale zagrana została przez dwie aktorki. Erikę Flores oglądaliśmy w kolejnych latach m.in. w Doktorze House, z kolei Jessikę Bowman w 50 pierwszych randkach.

Jako bonus wspólne zdjęcie Seymour i Lando:

Oglądaliście Doktor Quinn?

Avatar

Łukasz Budnik

Pochodzi z Elbląga. Uwielbia zarówno kino nieme, jak i współczesne blockbustery oparte na komiksach. Nie może się doczekać wspólnych seansów z dorastającym synem.

zobacz inne artykuły >>>

REKLAMA