search
REKLAMA
Znalezione w sieci

Fragmenty serialu PRZYJACIELE odtworzone z czarnoskórą obsadą

Maria Grzybowska

24 marca 2021

przyjaciele
REKLAMA

W 2017 roku ukazał się teledysk do utworu “Moonlight” Jaya-Z, który w większej mierze posłużył jako komentarz odnośnie reprezentacji czarnoskórej społeczności w mediach i własności artystycznej niż ilustracja piosenki. Podczas ponad 7 minutowego klipu słyszymy jedynie minutę rapu, natomiast resztę stanowią fragmenty czołówki i odcinka kultowego sitcomu Przyjaciele odegrane przez czarnoskórą obsadę.

Twórcy wzięli na warsztat odcinek 2 z 3 sezonu – Ten, w którym nikt nie jest gotowy. Komik Jerrod Carmichael gra Rossa, Issa Rae – Rachel, Lil Rel Howery (Uciekaj!) wciela się w Joeya, Lakeith Stanfield (Przepraszam, że przeszkadzam) w Chandlera, Tessa Thompson (Creed) gra Monikę, natomiast Tiffany Haddish – Phoebe. W tym odcinku Ross podejmuje desperackie próby pospieszenia reszty, żeby nie spóźnić się na przyjęcie w muzeum, podczas którego ma wygłosić przemowę. Tymczasem nikt nie traktuje go poważnie, a Joey i Chandler wdają się  spór o własność i przestrzeń osobistą. Odtwórcy w teledysku są ubrani prawie identycznie jak bohaterowie oryginalnego odcinka, a plan stanowi wierną kopię mieszkania Rachel i Moniki. Różnicę stanowi fragment, w którym ekipa filmowa robi przerwę i zaglądamy “za kulisy” czarnoskórej wersji Przyjaciół.

Przyjaciele

Podczas “zakulisowych” scen Carmichael pyta znajomego o opinię na temat remake’u i słyszy, że to “gówno” i “komu to potrzebne” – w odniesieniu do czarnej wersji przebojowej produkcji. Tymczasem teledysk miał ponoć nawiązywać do faktu, że na rok przed premierą pierwszego odcinka Przyjaciół zadebiutował serial komediowy, którego Carmichael był twórcą – Living Single – i który opowiadał właśnie o szóstce przyjaciół mieszkających w Nowym Yorku z tą różnicą, że obsadę stanowili w całości czarnoskórzy aktorzy (m.in. Queen Latifah). Pomimo, że serial został dobrze przyjęty przez krytyków, Living Single został zdjęty z przyczyny “trudności w trafieniu do stałej publiczności” po 5 sezonie, natomiast emisja Przyjaciół trwała przez 10 sezonów. Teledysk do “Moonlight” przeszedł bez większego echa w momencie powstania, a szerszą uwagę zyskał dopiero w minionym roku.

Poniżej możecie obejrzeć teledysk i porównanie klipu z wersją oryginalną. “Moonlight” pochodzi z albumu “4:44”.

REKLAMA