Artykuł

MARIAN KOCINIAK nie żyje

Autor: Rafał Oświeciński
opublikowano

Zmarł MARIAN KOCINIAK. Miał 80 lat.

Aktor wybitny, spełniony, a przy okazji zupełnie pozbawiony parcia na szkło, ignorujący tzw. popularność, nie udzielający wywiadów. I mimo tego – znany przez wszystkich, jeśli nie przez imię i nazwisko, to twarz, tembr głosu i kilka ikonicznych ról w klasykach kina i telewizji.

Podobno Marian Kociniak często się zżymał, że wszyscy go kojarzą z „Jak rozpętałem II Wojnę Światową” i tym samym ignorują ogromny aktorski dorobek. Trudno mu nie przyznać racji w pewnego typu rozczarowaniu swoim wizerunkiem, niemniej wspaniałe w tym aktorze było to, że robił swoje, nie żerował na popularności Dolasa, zawodowo rozwijał się w wielu różnych kierunkach. A że wiele osób tego nie dostrzegało? Ich – i tylko ich – strata.

Marian Kociniak był skupiony szczególnie na teatrze – 50 lat występował na scenie warszawskiego Teatru Ateneum – gdzie zagrał setki znakomitych ról. Warto wspomnieć też o Teatrze Telewizji, gdzie również był często obecny i mam nadzieję, że niektórzy tutaj pamiętają choćby znakomite Igraszki z diabłem z 1980 roku, co jakiś czas przypominane przez TVP.

Jeśli chodzi o film, to przecież wszyscy pamiętamy go z ikonicznej roli Franka Dolasa aka Grzegorza Brzęczyszczykiewicza z Chrząszczyrzewoszyc, powiat Łękołody. Klasyk kina polskiego, który był uwielbiany 40 lat temu, dzisiaj każda jego emisja (w czerni i bieli lub w kolorze) ściąga miliony przed telewizory i jestem pewien, że popularność filmu i – oczywiste! – roli Kociniaka nie zmienią się do końca tego wieku. Ale pamiętajmy też o Murgrabi w Janosiku, przyjacielu Jana Serce, dzielnym żołnierzu Marcinie Kabacie – to tylko kilka innych szalenie charakterystycznych ról, mistrzowsko poprowadzonych przez Kociniaka.

Jak rozpętałem drugą wojnę światową
Jak rozpętałem drugą wojnę światową

https://www.youtube.com/watch?v=3aVCgV6tIjE

 

Ostatnia akcja (2009)
Ostatnia akcja (2009)

serial Jan Serceserial Jan Serce

Jako Murgrabia w Janosiku

Jako Murgrabia w Janosiku

Pan Tadeusz (pierwszy z prawej)

Pan Tadeusz (pierwszy z prawej)

 

Miłość z listy przebojówMiłość z listy przebojów

Igraszki z diabłem w Teatrze TelewizjiIgraszki z diabłem w Teatrze Telewizji

Ostatnio dodane