Wij – zwiastun rosyjskiego filmu | FILM.ORG.PL

Wij – zwiastun rosyjskiego filmu








Rafał Oświeciński
29.05.2013


Kilka tygodni temu pokazał się niezwykle efektowny „Stalingrad” produkcji rosyjskiej, a teraz czas na kolejny niezwykle zapowiadający się projekt rosyjski, nie mniej efektowny, choć tym razem z pogranicza fantasy, horroru i mitologii. 

„Wij” to historia pewnego angielskiego kartografa, który – w ramach naukowej ekspedycji – przybywa na wschodnie rubieże Europy, a tam, jak się okazuje, złe duchy rządzą, może potwory jakieś, a może jakieś inne bezcielesne zło. W każdym razie całość wygląda jak skrzyżowanie „Van Helsinga” z „Hansel & Gretel”, czyli wiekopomnymi dziełami trawestującymi znane mity, baśnie i postacie. Pełna przepychu scenografia, kupa efektów specjalnych i 3D – Rosjanie już do tego przyzwyczajają. Film jest dość luźną adaptacją opowiadania Gogola („Wije”), a także  swoistym remakiem klasyki kina radzieckiego z 1967 roku – jedyne, czego można być pewnym, to fakt, że nie jest to wierny remake…

Reżyseruje Oleg Stepczenko, nikt znany tudzież uznany. W roli głównej – Jason Flemyng, którego również trudno skojarzyć, a obok niego Charles Dance (czyli Tywin Lannister) . Budżet – 75mln$. Universal Pictures na ostatnich targach w Cannes zakupił prawa do dystrybucji (na razie Rosja i kraje ościenne, ale w przyszłości i świat).

 

 

Rafał Oświeciński

Rafał Oświeciński

Celuloidowy fetyszysta.
Kino istnieje nie tylko dla rozrywki. Powinno budzić emocje. Powinno szokować ibulwersować. Powinno bez skrupułów zmuszać mózg i serce do wytężonej pracy. Dlatego wolę nieudane eksperymenty od udanych średniaków tworzonych od linijki.
Rafał Oświeciński






 • Rafał Donica

  Oryginałowi do pięt nie dorasta, nie wybiorę się raczej do kina.

  • Kwasibor

   Pierwsze zwiastuny tego filmu ukazały się na YouTubie już w 2007 roku. Premiera była wielokrotnie przekładana, min. z powodu konwersji filmu na 3D. Sądzę że ponad 6-letnia obsuwa nie zwiastuje dobrego filmu.

   • Rafał Donica

    Oj tam, grę „Duke Nukem Forever” robili ponad 10 lat i zobacz jaka zajebista wyszła ;)

 • Grzegorz Fortuna

  Warto wspomnieć, że „Wija” zekranizował też Mario Bava, miłośnik rosyjskiej literatury gotyckiej i jeden z najważniejszych twórców włoskiego horroru. Fabuła jego „Maski szatana” odbiegała co prawda nieco od fabuły opowiadania Gogola, ale sam film jest arcydziełem gatunku.

 • lol

  Jason Flemyng, którego trudno skojarzyć? Mam nadzieję, że to była ironia..

  • nie, nie była. Znam, ale serio, kolesia nie kojarzę z żadną rolą, żadnym filmem. Być może tylko ja tak mam.

 • Artur Trzebny

  Jasona Flemynga trudno skojarzyć? Wiem, że to nie aktor z pierwszej ligi, ale „Liga niezwykłych dżentelmenów”, „Deep Rising”, „Z piekła rodem”, czy „Bunkier SS” chyba pożeraczom filmów powinny być znane?






Przeczytaj jeszcze



Poprzedni tekst

6 kul

Następny tekst

Keoma



Tagi:

OSTATNIE KOMENTARZE NA STRONIE