search
REKLAMA
Recenzje

KRÓTKI METRAŻ #15: ACID RAIN. Polska animacja, która zdobywa światowe festiwale

Maja Budka

3 grudnia 2019

REKLAMA

Acid Rain, najnowsza krótkometrażowa animacja Tomka Popakula odwiedza festiwale na całym świecie, zgarniając nagrody między innymi w USA, Meksyku, Szwajcarii, Japonii, Kanadzie i Korei Południowej. Teraz film Polaka został nominowany do nagrody Annie, najbardziej prestiżowej w świecie animacji. Od tego wyróżnienia już niedaleko do nominacji oscarowych, które według niektórych recenzentów, między innymi portalu Cartoon Brew, są dla Popakula na wyciągnięcie ręki. O czym opowiada Acid Rain? To pytanie nie należy do najprostszych. Z pewnością jednak jeśli nie próbowaliście nigdy substancji psychoaktywnych, nie musicie już tego robić. Film da wam to doświadczenie w pełnym wymiarze. 

Animacja opowiada historię dziewczyny o ksywce Młoda, która po ucieczce z domu wysiada na dworcu kolejowym w pobliżu nieokreślonego polskiego miasta. Nietypowe spotkanie na balustradzie wiaduktu zaowocuje znajomością z Chudym, dając początek nieposkromionej i niebezpiecznej przygodzie podporządkowanej narkotycznym transom. Chłopak i dziewczyna, dwójka wyjątkowo samotnych i zagubionych bohaterów, odwiedza kilka przedziwnych, surrealistycznych miejsc, po czym trafia na rave w środku lasu. Od tego momentu relacja między bohaterami przybiera niespodziewany obrót, a fabułę filmu zaczynają zatruwać niepokój oraz napięcie.

Animacja Popakula jest psychodelicznym, absorbującym doświadczeniem. Łączy w sobie elementy filmu grozy i dziwnej baśni. Narkotyczne, zmysłowe uniesienie zostaje tu wyrażone wszystkimi możliwymi środkami – od strony wizualnej, która w ciekawy sposób łączy szarobury obraz polskiej prowincji z krzykliwą paletą barw, przez montaż, aż po elektroniczną muzykę, która agresywnie dyktuje tempo animacji. Kolejne obrazy jakby bez nadzoru rozpływają się po ekranie, wywołując dezorientację i zwiotczenie zmysłów. Polakowi udaje się utopić widza w kałuży kwaśnego deszczu. Acid Rain to produkcja bez mała oryginalna i nietuzinkowa. Tym bardziej cieszy fakt, że short ten nie jest jedynie fantazyjnym doznaniem filmowym. Twórca zadbał o to, by jego film przekazał pewną historię zwieńczoną przestrogą. Pikanterii dodaje fakt, że fabuła została podparta osobistymi doświadczeniami Popakula z subkulturą raverów lat 90. Acid Rain można odczytać w kontekście historii o dorastaniu; jest to opowieść o przełomowym wydarzeniu na krętej drodze dojrzewania głównej bohaterki. Bohaterki, która być może wsiadła do nieodpowiedniego kampera.

Poprzez połączenie narkotycznej psychodelii z rave’owym kwaśnym klimatem i oryginalną retro animacją Polak umożliwia prawie namacalne doświadczenie tej specyficznej subkultury, co jest równie zachwycające, co frustrujące. Zresztą, o niezwykłości animacji możecie przekonać się na własnej skórze, odpalając materiał poniżej. 

Maja Budka

Maja Budka

Piszę o filmie i sztuce z kotem na klawiaturze. Lubię animacje i filmy podszyte delikatnym absurdem.

zobacz inne artykuły >>>

REKLAMA