search
REKLAMA
News

Zmarł Philip Gips, twórca plakatów do OBCEGO i DZIECKA ROSEMARY

Łukasz Budnik

6 października 2019

REKLAMA

Jak poinformowała jego przedstawicielka, w czwartek zmarł Philip Gips, grafik i kierownik ds. reklamy, twórca plakatów filmowych do kilku klasyków kina. Miał 88 lat.

Gips urodził się 28 marca 1931 roku. Studiował na Yale School of Architecture, a po jej ukończeniu pracował z kilkoma słynnymi artystami tamtych czasów, w tym z Saulem Bassem, twórcą plakatu i czołówki między innymi do Psychozy. Na początku lat 60. Gips otworzył na Manhattanie firmę reklamową wraz z Lou Kleinem. W późniejszych latach współpracował ze Steve’em Frankfurtem.

Jest odpowiedzialny za stworzenie kilku ikonicznych plakatów, w tym do ObcegoDziecka RosemarySzaleńczego zjazdu, Sieci, Supermana Fatalnego zauroczenia. Trzy pierwsze z wymienionych trafiły w 2001 roku na listę najlepszych plakatów wszech czasów według magazynu “Premiere”. Dwa dzieła Gipsa, plakat do Emmanuelle i praca Imported from Sweden znajdują się w nowojorskim Museum of Modern Art.

Gips stworzył też kilka logosów, w tym dla kanałów ESPN i History Channel.

Zmarł w mieście White Plains w stanie Nowy Jork.

Łukasz Budnik

Łukasz Budnik

Pochodzi z Elbląga. Uwielbia zarówno kino nieme, jak i współczesne blockbustery oparte na komiksach. Nie może się doczekać wspólnych seansów z dorastającym synem.

zobacz inne artykuły >>>

REKLAMA