search
REKLAMA
News

ŻEGNAJ, NORMO. Peggy Lipton nie żyje

Łukasz Budnik

12 maja 2019

peggy lipton
REKLAMA

Przykre wieści. W wieku 72 lat na raka jelita grubego zmarła Peggy Lipton, znana polskiej publiczności z roli Normy Jennings w Miasteczku Twin Peaks. O śmierci poinformowały córki Lipton, również aktorki – Rashida i Kidada Jones.

z Rashidą Jones

Lipton urodziła się w Nowym Jorku, 30 sierpnia 1946. Nie miała łatwego dzieciństwa – była molestowana przez własnego wujka, przez co była dziewczyną bardzo wycofaną, czasem niezdolną do wypowiedzenia własnego imienia. W wieku 15 lat postawiła pierwsze kroki w modelingu, a cztery lata później przypadł jej telewizyjny debiut. Kariera Lipton trwała pół wieku i uwzględniała występy nie tylko w telewizji, lecz także w kinie i na deskach teatru. W latach 1968-1973 pojawiała się w serialu The Mod Squad. Za swoją rolę doczekała się czterech nominacji do nagrody Emmy i tyle samo do Złotego Globu – tę drugą statuetkę otrzymała w 1971 roku.

Poza aktorstwem Lipton udzielała się również w przemyśle muzycznym. W 1974 roku poślubiła słynnego muzyka i producenta, Quincy’ego Jonesa – to właśnie z nim doczekała się dwóch córek.

W latach 1990-1991 występowała w Miasteczku Twin Peaks, grając Normę Jennings. Widzowie śledzili jej romans z Edem i zmagania z Hankiem, mężem prowadzącym kryminalną działalność. Swoją rolę powtórzyła w filmowym prequelu serialu oraz w kontynuacji serialu, wyemitowanej w roku 2017.

Ostatnie role Lipton zagrała w filmie Był sobie pies i w serialu Pazury.

Żegnamy!

W serialu Mod Squad
Łukasz Budnik

Łukasz Budnik

Pochodzi z Elbląga. Uwielbia zarówno kino nieme, jak i współczesne blockbustery oparte na komiksach. Nie może się doczekać wspólnych seansów z dorastającym synem.

zobacz inne artykuły autora >>>

REKLAMA