search
REKLAMA
News

Zakończenie filmu FIGHT CLUB zmienione w Chinach. Usunięto istotną scenę

“Fight Club” został w Chinach pozbawiony finałowej sceny.

Łukasz Budnik

24 stycznia 2022

how fight club became the bible of mens rights activists and puas body image 1483626608 1 1200x616 optimised e1553434040633
REKLAMA

Uwaga – poniżej spoilery na temat zakończenia Fight Club.

W słynnym zakończeniu filmu Fight Club z 1999 roku (znanego u nas także pod tytułem Podziemny krąg) grany przez Edwarda Nortona narrator wraz z Marlą Singer (Helena Bonham Carter) obserwuje wybuchy budynków, co sugeruje, że plan obalenia kapitalizmu opracowany przez jego drugą osobowość, Tylera Durdena, jest realizowany. Sceny tej nie uświadczą widzowie w Chinach.

Film Finchera trafił do serwisu streamingowego Tencent Video, lecz zabrakło w nim sceny wybuchu. Wiąże się to z faktem, że w Chinach importowane produkcje często zmieniane są tak, aby wygrała sprawiedliwość, a złoczyńca poniósł porażkę. Zamiast sceny wybuchu, widzom pokazana została plansza, która wskazuje na to, że Tyler Durden przegrał i nie zrealizował swojego planu.

Dzięki wskazówce Tylera, policja rozgryzła cały plan i aresztowała wszystkich kryminalistów, powstrzymując bomby przed wybuchem. Po procesie Tyler został wysłany do zakładu dla obłąkanych na leczenie. Został z niego zwolniony w 2012 roku.

fight club chiny

Nie jest jasne, czy przedstawiciele serwisu sami postanowili zmienić zakończenie, czy było to polecenie rządu (choć według źródeł portalu Vice, rząd zaakceptował zmianę zanim jeszcze Fight Club trafił w Chinach do dystrybucji). W Chinach film Finchera był pokazywany w kinach jedynie podczas festiwalu filmowego w Szanghaju (nie wiadomo, czy tam także zakończenie było zmienione), zaś większość widzów obejrzała go w pirackiej kopii. Zmienione zakończenie wzbudziło kontrowersje w sieci – fani Fight Clubu piszą, że oglądanie filmu bez tej sceny mija się z celem.

Fight Club to nie jedyny amerykański film, który kończy się w Chinach inaczej niż oryginalnie – choćby Pan życia i śmierci z Nicolasem Cage’em jest tam pokazywany w 30 minut krótszej wersji, także zakończonej planszą z napisem.

Przedstawiciele serwisu Tencent Video nie skomentowali jeszcze sytuacji. 

Łukasz Budnik

Łukasz Budnik

Pochodzi z Elbląga. Uwielbia zarówno kino nieme, jak i współczesne blockbustery oparte na komiksach. Nie może się doczekać wspólnych seansów z dorastającym synem.

zobacz inne artykuły autora >>>

REKLAMA