search
REKLAMA
News

W rodzinnym mieście DAVIDA PROWSE’A stanął pomnik Dartha Vadera. Aktor grał go w oryginalnej trylogii STAR WARS

Weronika Lipińska

3 grudnia 2020

REKLAMA

Bristol upamiętnił zmarłego w minionym tygodniu Davida Prowse’a stawiając pomnik przedstawiający ikonicznego bohatera filmowego, którym aktor zapisał się w historii kina – Dartha Vadera.

Pomnik postawiono na pustym cokole, gdzie stał posąg Edwarda Colstona, który był zaangażowanym w handel niewolnikami angielskim kupcem i posłem torysów. Pomnik Colstona został w czerwcu tego roku obalony i wrzucony do rzeki Avon w akcie solidarności z ruchem Black Lives Matter w Stanach Zjednoczonych. Lokalizacja pomnika Vadera ma szczególny wydźwięk, ponieważ zanim przeszedł na ciemną stronę Mocy, Anakin Skywalker sam był kiedyś niewolnikiem. Kiedy poznajemy go jako dziecko w Mrocznym widmie (pierwszym filmie z drugiej trylogii), on i jego matka są własnością Watto.

Prowse urodził się w Bristolu w 1935 roku i dorastał w Southmead. Podczas gdy James Earl Jones dał Darthowi Vaderowi swój kultowy głos, to aktor i kulturysta David Prowse był jego ciałem i nosił kultowy kostium z oryginalnej trylogii Gwiezdnych wojen. Inne osiągnięcia filmowe Prowse’a to m.in. rola Juliana w Mechanicznej pomarańczy i potwora Frankensteina w trzech horrorach legendarnej wytwórni Hammer. Natomiast po drugiej strony kamery pomógł przygotować Christophera Reeve’a do tytułowej roli w Supermanie z 1978 roku.

Aktor zmarł w sobotę 28 listopada w wieku 85 lat.

https://www.youtube.com/watch?v=3JbIjaqqPgM

 

Weronika Lipińska

Weronika Lipińska

REKLAMA