search
REKLAMA
News

Villeneuve uważa, że OPPENHEIMER to arcydzieło. Zaskoczył go jednak wynik finansowy filmu

Villeneuve skomentował film Nolana.

Łukasz Budnik

20 września 2023

REKLAMA

Oppenheimer okazał się hitem finansowym i zarobił 900 mln dolarów, stając się najbardziej dochodowym filmem biograficznym. Wynik dzieła Christophera Nolana zachwycił dwóch innych uznanych twórców – Denisa Villeneuve’a oraz Paula Thomasa Andersona. 

W rozmowie z Associated Press, Villeneuve przyznał, że już przy pierwszym seansie uznał Oppenheimera za arcydzieło, ale nie spodziewał się, że wynik finansowy zbliży się aż do miliarda dolarów.

To znacznie przebiło moje oczekiwania. Przecież to trzygodzinny film o ludziach rozmawiających na temat fizyki nuklearnej. (…) Przyszłość kina należy do IMAXa i dużych formatów. Widzowie chcą zobaczyć coś, czego nie mogą doświadczyć w domu w ramach streamingu. Potrzebują wydarzenia. Ludzie żyją w przekonaniu, że filmy stały się “kontentem” niż formą sztuki. Nie znoszę tego słowa. Filmy takie, jak “Oppenheimer” stają się wydarzeniem na wielkim ekranie i przywracają ideę, że są niezwykłą sztuką, którą należy doświadczać w kinie.

W samych kinach IMAX, film Nolana zarobił 179 mln dolarów. Paul Thomas Anderson w swojej wypowiedzi zaznaczył z kolei, że oglądanie Oppenheimera w kinie (konkretnie na taśmie) jest jeszcze lepszym doświadczeniem (nieporównywalnym do czegoś, co możemy zobaczyć w domu) i idealnym powodem, dla którego warto wybrać się na seans.

Łukasz Budnik

Łukasz Budnik

Elblążanin. Docenia zarówno kino nieme, jak i współczesne blockbustery oparte na komiksach. Kocha trylogię "Before" Richarda Linklatera. Syci się nostalgią, lubi fotografować. Prywatnie mąż i ojciec, który z niemałą przyjemnością wprowadza swojego syna w świat popkultury.

zobacz inne artykuły autora >>>

REKLAMA